Dwie opery na jednej scenie. „Pajace” i „Gianni Schicchi” w Krakowie
23 marca, 2018
Natalia Szroeder w nowej odsłonie. Zaskakujący singiel już jest!
24 marca, 2018

Debiut reżyserski na „piątkę”. Krytycy zachwyceni filmem Jagody Szelc

(fot. mat. pras.)

„Rzadko spotyka się dziś takie kino” i „niezwykle satysfakcjonujący finał” – zagraniczni krytycy nie szczędzili pochwał filmowi „Wieża. Jasny dzień” po pokazach na tegorocznym Berlinale. Ten thriller psychologiczny to także objawienie Festiwalu Filmowego w Gdyni, a zarazem debiut reżyserski Jagody Szelc. – Aktorzy zawsze proponują lepsze rozwiązania niż reżyserzy – uważa artystka.

„Wieża. Jasny dzień” została nagrodzona podczas 42. Festiwalu Filmowego w Gdyni Nagrodą za Debiut Reżyserski, Scenariusz i Nagrodą Onetu „Odkrycie Festiwalu” dla Jagody Szelc. Zakwalifikowano go też do prestiżowej sekcji Forum 68. Berlinale. Miałam zaszczyt pracować ze świetnym zespołem aktorskim. To są bardzo mądrzy i wrażliwi ludzie. Którzy grali jak arsenał – razem. Zostałam nauczona w szkole filmowej, że należy słuchać aktorów, że zawsze proponują lepsze rozwiązania niż reżyserzy. Aktorom się tworzy warunki. Ty reżyserujesz film – mówiła o pracy na planie Jagoda Szelc.

Niecodzienny gość i wydarzenia, które trudno wyjaśnić

Na parę dni przed uroczystością Komunii Świętej – małżeństwo Mulę (Anna Krotoska) i Michała (Rafał Cieluch) z kilkuletnim dzieckiem Niną odwiedza niecodzienny gość: niewidziana przez rodzinę od lat młodsza siostra Muli – Kaja (Małgorzata Szczerbowska), która jest biologiczną matką dziewczynki. Czy Kaja będzie starał się odzyskać dziecko? Rodzinie jej zachowanie wydaje się coraz bardziej dziwne. Wokół także dochodzi do wydarzeń, które trudno wyjaśnić. Kościelna uroczystość się zbliża, a atmosfera między siostrami gęstnieje. Wkrótce ma się okazać, że istnieje ważniejszy powód, dla którego Kaja wróciła w rodzinne strony.

Obsada na uroczystej premierze

15 marca odbyła się jego oficjalna premiera, z udziałem Jagody Szelc, reżyserki, odtwórczyń i odtwórców głównych ról: Małgorzaty Szczerbowskiej (Kaja), Anny Krotoskiej (Mula), Rafała Cielucha (Michał), Anny Zubrzycki (Ada, matka Muli, Kai i Andrzeja), Dorota Łukasiewicz-Kwietniewskiej (Anna), Rafała Kwietniewskiego (Andrzej, brat Muli) i Artura Krajewskiego (ksiądz). Film na ekrany kin wszedł w ostatni piątek, a jego dystrybutorem jest Against Gravity.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *