25. Bond i ostatni z Danielem Craigiem. „Nie czas umierać” już w polskich kinach
1 października, 2021
Zamiana w cenne dzieło sztuki w imię wolności. „Człowiek, który sprzedał swoją skórę”
1 października, 2021

Debiut o wyjątkowej energii i sercu. Film „Gagarine” już na ekranach polskich kin

„Gagarine” to film w reżyserii Fanny Liatard i Jérémy’ego Trouilha (fot. mat. pras.)

To wyjątkowo czuły film, który za pomocą ciepłych, delikatnych kolorów fantastycznie wydobywa magię z codzienności, a jednocześnie oddaje siłę charakteru bohatera. „Gagarine” w reżyserii Fanny Liatard i Jérémy’ego Trouilha znalazł się w oficjalnej selekcji Cannes 2020, był również nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Europejskie Odkrycie – Prix FIPRESCI 2020. W rolach głównych wystąpili: charyzmatyczny debiutant Alseni Bathily, Finnegan Oldfield i Lyna Khoudri – wschodząca gwiazda francuskiego kina, nowa muza Wesa Andersona i ulubienica Chanel. Ta młodziutka algierska aktorka, która w 2020 roku odebrała pierwszego Cezara, została okrzyknięta najbardziej obiecującą gwiazdą francuskiego kina. Khoudri ma również na swoim koncie nagrodę dla najlepszej aktorki w sekcji Orizzonti na MFF w Wenecji, w 2017 roku.

16-letni Youri spędził całe życie w Gagarine Towers, rozległym, paryskim kompleksie mieszkaniowym, będącym architektoniczną pozostałością po dawnej fascynacji komunizmem. Kiedy plany rozbiórki bloku i eksmisji jego społeczności stają się rzeczywistością, Youri postanawia stawić temu opór. Wraz ze swoimi przyjaciółmi, Dianą i Houssamem, rozpoczyna misję uratowania Gagarine – ich cennego, pełnego wspólnych przeżyć azylu – przekształcając go we własny „statek kosmiczny”…

Tym filmem zachwycili się krytycy „Variety”, „Indie Wire” i „Screen Daily”, nazywając go cudownym debiutem o wyjątkowej energii i sercu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *