Obrazy i grafiki Mistrza. Urodzinowa wystawa Jerzego Skolimowskiego
24 kwietnia, 2018
Od zbuntowanego księcia do skarbu narodowego. Intymny portret Harry’ego
25 kwietnia, 2018

Zawiałow triumfuje, hołd dla Wodeckiego. Za nami gala Fryderyków

Daria Zawiałow zdobyła dwa Fryderyki za Najlepszy Album Alternatywa i Debiut Roku (fot. Darek Kawka dla ZPAV)

W Teatrze Polskim w Warszawie już po raz 24. rozdano nagrody Akademii Fonograficznej – Fryderyki 2018. Tym razem statuetki odebrali artyści nominowani w kategoriach muzyka rozrywkowa i jazzowa. Aż dwa Fryderyki, za Najlepszy Album Alternatywny oraz Debiut Roku powędrowały do rąk Darii Zawiałow. Również z dwóch statuetek mógł cieszyć się jazzman Maciej Obara.

Podczas gali wręczono 21 statuetek w 12 kategoriach oraz dwa Złote Fryderyki. Utworem Roku została piosenka „Dobry moment” Korteza, z tekstem Agaty Trafalskiej i muzyką Korteza. Nagrodę za Album Roku POP odebrała Natalia Przybysz za płytę „Światło nocne” oraz producent płyty Jurek Zagórski. – Jestem miło zaskoczona, to była niespodzianka. Kategoria POP to też duża  odpowiedzialność i przywilej – zauważa laureatka. Z kolei statuetka za Fonograficzny Debiut Roku powędrowała do Darii Zawiałow, nagrodzonej także za płytę „A kysz!” w kategorii Album Roku Alternatywa. – Jest to uczucie nie do opisania, ogromny szok. Nie spodziewałam się tego – mówiła na gorąco artystka.

Natalia i Paulina Przybysz w Fryderykami 2018 (fot. Darek Kawka dla ZPAV)

Za najlepszy teledysk Akademia Fonograficzna uznała ten do piosenki „Abduł Bey” wykonywanej przez Młynarski-Masecki Jazz Band, którego reżyserem jest Kobas Laksa. Fryderyka za Najlepszy Album Elektronika odebrała Paulina Przybysz za płytę „Chodź tu”. – Jest to takie duże „TAK” dla albumu i miłe poklepanie po plecach przez branżę muzyków. Bardzo motywujące do dalszej pracy – podkreślała wokalistka. W kategorii Album Roku Muzyka Korzeni triumfowała Kapela ze Wsi Warszawa za krążek „Re:akcja mazowiecka”. Nieobecny na gali, ale nagrodzony Fryderykiem za Album Roku Hip Hop został Taco Hemingway za płytę „Szprycer”.

Jazz i Złote statuetki

Artystą Roku w kategorii muzyka jazzowa został Maciej Obara, a płyta „Unloved” nagrana przez jego kwartet otrzymała Fryderyka w kategorii Jazzowy Album Roku. Z kolei nagrodę za Jazzowy Debiut Roku otrzymał Kuba Więcek.

W kategorii muzyka jazzowa przyznano też Złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych. Wręczył go Andrzejowi Dąbrowskiemu – Zbigniew Namysłowski. W kategorii Muzyka Rozrywkowa statuetkę z rąk Basi Trzetrzelewskiej i Andrzeja Sikorowskiego odebrała w imieniu ojca Katarzyna Wodecka-Stubbs, prezes zarządu fundacji im. Zbigniewa Wodeckiego.

Nieoczekiwane duety i muzyczny hołd

Gala Fryderyków już tradycyjnie jest wyjątkowym wydarzeniem muzycznym, obfitującym w specjalnie przygotowane na tę okazję występy. Daria Zawiałow pojawiła się na scenie w towarzystwie Krzysztofa Zalewskiego, a po nich Ania Dąbrowska z Grzegorzem Hyżym. Nie zabrakło też muzycznych wykonań: LemON / Anita Lipnicka & The Hats, Miuosh / Grubson / Paulina Przybysz, Natalia Nykiel / Tulia / Pianohooligan – Piotr Orzechowski oraz Freedom Jazz Dance pod kierownictwem muzycznym dwukrotnie nominowanego Marka Napiórkowskiego w składzie: Dominik Wania & Kuba Więcek / Michał Miśkiewicz & Sławomir Kurkiewicz. Gościem specjalnym tegorocznej gali była Basia Trzetrzelewska.

Galę zamknął muzyczny hołd dla Zbigniewa Wodeckiego w wykonaniu zespołu Laboratorium oraz wybitnego wibrafonisty Bernarda Maseli i kobiecej część formacji Mitch & Mitch: Joanny Sokołowskiej oraz Aleksandry Bilińskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *