Podczas gali wręczono 21 statuetek w 12 kategoriach oraz dwa Złote Fryderyki. Utworem Roku została piosenka „Dobry moment” Korteza, z tekstem Agaty Trafalskiej i muzyką Korteza. Nagrodę za Album Roku POP odebrała Natalia Przybysz za płytę „Światło nocne” oraz producent płyty Jurek Zagórski. – Jestem miło zaskoczona, to była niespodzianka. Kategoria POP to też duża odpowiedzialność i przywilej – zauważa laureatka. Z kolei statuetka za Fonograficzny Debiut Roku powędrowała do Darii Zawiałow, nagrodzonej także za płytę „A kysz!” w kategorii Album Roku Alternatywa. – Jest to uczucie nie do opisania, ogromny szok. Nie spodziewałam się tego – mówiła na gorąco artystka.
Natalia i Paulina Przybysz w Fryderykami 2018 (fot. Darek Kawka dla ZPAV)
Za najlepszy teledysk Akademia Fonograficzna uznała ten do piosenki „Abduł Bey” wykonywanej przez Młynarski-Masecki Jazz Band, którego reżyserem jest Kobas Laksa. Fryderyka za Najlepszy Album Elektronika odebrała Paulina Przybysz za płytę „Chodź tu”. – Jest to takie duże „TAK” dla albumu i miłe poklepanie po plecach przez branżę muzyków. Bardzo motywujące do dalszej pracy – podkreślała wokalistka. W kategorii Album Roku Muzyka Korzeni triumfowała Kapela ze Wsi Warszawa za krążek „Re:akcja mazowiecka”. Nieobecny na gali, ale nagrodzony Fryderykiem za Album Roku Hip Hop został Taco Hemingway za płytę „Szprycer”.
Jazz i Złote statuetki
Artystą Roku w kategorii muzyka jazzowa został Maciej Obara, a płyta „Unloved” nagrana przez jego kwartet otrzymała Fryderyka w kategorii Jazzowy Album Roku. Z kolei nagrodę za Jazzowy Debiut Roku otrzymał Kuba Więcek.
W kategorii muzyka jazzowa przyznano też Złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych. Wręczył go Andrzejowi Dąbrowskiemu – Zbigniew Namysłowski. W kategorii Muzyka Rozrywkowa statuetkę z rąk Basi Trzetrzelewskiej i Andrzeja Sikorowskiego odebrała w imieniu ojca Katarzyna Wodecka-Stubbs, prezes zarządu fundacji im. Zbigniewa Wodeckiego.
Nieoczekiwane duety i muzyczny hołd
Gala Fryderyków już tradycyjnie jest wyjątkowym wydarzeniem muzycznym, obfitującym w specjalnie przygotowane na tę okazję występy. Daria Zawiałow pojawiła się na scenie w towarzystwie Krzysztofa Zalewskiego, a po nich Ania Dąbrowska z Grzegorzem Hyżym. Nie zabrakło też muzycznych wykonań: LemON / Anita Lipnicka & The Hats, Miuosh / Grubson / Paulina Przybysz, Natalia Nykiel / Tulia / Pianohooligan – Piotr Orzechowski oraz Freedom Jazz Dance pod kierownictwem muzycznym dwukrotnie nominowanego Marka Napiórkowskiego w składzie: Dominik Wania & Kuba Więcek / Michał Miśkiewicz & Sławomir Kurkiewicz. Gościem specjalnym tegorocznej gali była Basia Trzetrzelewska.
Galę zamknął muzyczny hołd dla Zbigniewa Wodeckiego w wykonaniu zespołu Laboratorium oraz wybitnego wibrafonisty Bernarda Maseli i kobiecej część formacji Mitch & Mitch: Joanny Sokołowskiej oraz Aleksandry Bilińskiej.