Jubileuszowe święto kina. 40. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy
11 października, 2024
Przywraca artystkom należne miejsce w historii sztuki. Książka „Artystki i surrealizm”
15 października, 2024

Dar Starmachów na stałe w MOCAK-u. 67 dzieł na wystawie „Wielcy współcześni”

Jednym z dzieł z kolekcji jest Drzewo, z cyklu Architektura arborealna autorstwa Magdaleny Abakanowicz (fot. mat. pras.)

Magdalena Abakanowicz, Mirosław Bałka, Stanisław Dróżdż, Władysław Hasior, Tadeusz Kantor, Edward Krasiński czy Jerzy Nowosielski. Łącznie 67 dzieł autorstwa najważniejszych polskich twórców sztuki znalazło się na stałej wystawie „Wielcy współcześni” w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Trafiły one do kolekcji już jesienią 2023 roku. Był to dar Teresy i Andrzeja Starmachów, którzy przekazali znaczącą część swoich prywatnych, gromadzonych przez lata zbiorów. To najbardziej szczodre wsparcie kolekcji sztuki polskich instytucji publicznych od czasu monumentalnych donacji Karoliny Lanckorońskiej i Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego. W skład darowizny wchodzą obiekty z zakresu malarstwa, rzeźby, instalacji oraz scenografii, które uzupełniają nasze zbiory o dzieła fundamentalne dla polskiej historii sztuki. – Pokazujemy ponad pięćdziesiąt prac dwunastu polskich artystów i są wśród nich takie nazwiska, jak: Magdalena Abakanowicz, Edward Krasiński, Jerzy Nowosielski, Mirosław Bałka, a także istotni twórcy związani z Krakowem, czyli Julian Jończyk, Grzegorz Sztwiertnia, Piotr Lutyński, Marek Chlanda – podkreśla kuratorka wystawy Dominika Mucha.

Po premierowym pokazie podarowanych dzieł w nowo otwartej siedzibie Galerii Bunkier Sztuki przygotowana została prezentacja w MOCAK-u. Wpisano ją w istniejącą już ekspozycję kolekcji Muzeum. – Wymyślając z żoną, że część tej kolekcji powędruje tutaj, ten dom widzieliśmy. Jest to dar dla Krakowa – musiał się gdzieś znaleźć fizycznie. Te dwa muzea czyli MOCAK i MUFO były automatycznie przez nas z żoną wybranymi miejscami – przyznaje Andrzej Starmach w rozmowie z Kulturą wokół Nas. 

Jedna z sal ekspozycji została nazwana Starmach Hall. – To jest w pewnym sensie takie otwarcie praktyki, że Muzeum jest gotowe uhonorować swoich wielkich darczyńców. Andrzej Starmach jest tutaj pionierem i jednym z najwiekszych darczyńców sztuki współczesnej w Krakowie – mówi Anna Maria Potocka, dyrektorka MOCAK-u. To w tej sali prezentowane są prace m.in. Władysława Hasiora czy Jadwigi Sawickiej, ale nie tylko. – W przypadku Jerzego Nowosielskiego, który jest znany głównie jako malarz, prezentujemy jego projekty scenograficzne i wykonaną na ich podstawie rekonstrukcję – dodaje kuratorka.

(fot. Adam Cissowski/Kultura wokół Nas)

„Sam bym tego nie wymyślił”

Wśród prac, które można zobaczyć, są klasyczne dzieła polskiej sztuki współczesnej, takie jak „Embriologia” Magdaleny Abakanowicz czy „Labirynt” Edwarda Krasińskiego, a także twórczość istotnych artystów związanych z Krakowem – Marka Chlandy, Piotra Lutyńskiego i Grzegorza Sztwiertni.

Z efektów prezentacji swoich dzieł zadowolony, a nawet zaskoczony jest sam darczyńca. – Jest to wspaniałe połączenie Bałki, którego MOCAK jest już właścicielem i przedłużenie tej części ekspozycji o dzieła, które podarowaliśmy. Czy też połączenie w jednej sali Krasińskiego z Abakanowicz – sam bym tego nie wymyślił, a wygląda to wspaniale – przyznaje Starmach.

Edward Krasiński, „Labirynt” (fot. Marek Gardulski)
Marek Chlanda, „Studium źródła” (fot. Marek Gardulski)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *