Nic tak nie zbliża rodziny jak morderstwo. Zobaczcie, jak gwiazdy idą „Na noże”
29 listopada, 2019
Przemyt, szpiegowanie i narady. Szczegóły „Tajnej operacji” CIA dotyczącej Polski
30 listopada, 2019

Dajcie się ponieść tej opowieści o miłości. Musical „Huśtawka” w Och-Teatrze

Musical „Huśtawka” to prosta, a zarazem nadzwyczajna opowieść o miłości (fot. Robert Jaworski)

Oto zwykła, choć opowiedziana w niezwykły sposób, historia miłości dwojga ludzi. W tle tętniący życiem Nowy Jork – miasto, w którym wszystko może się wydarzyć. A gdyby tak niezwykle popularny utwór przekształcić w pełnokrwisty musical z piosenkami Dorothy Fields w przekładzie Wojciecha Młynarskiego, muzyką Cy Colemana  i librettem Michaela Bennetta? „Bujaj, bujaj, razem z nami na zwariowanej fruń huśtawce!” – taką interpretację proponuje Anna Sroka-Hryń. W muzycznej inscenizacji na Dużej Scenie Och-Teatru, w role głównych bohaterów wcielają się Natalia Sikora i Maciej Maciejewski, a towarzyszy im utalentowany zespół aktorów, wokalistów i tancerzy.

Temat stary jak świat. Między Gizelą a Jerrym, zagubionymi i osamotnionymi  w wielkim mieście, rodzi się uczucie. W tworzącej się relacji szczęście przeplata się ze smutkiem, a miłość z zazdrością. Któż z nas nie był na takiej huśtawce?

Sukces sztuki „Dwoje na huśtawce” Williama Gibsona nie dziwi, a został dodatkowo potwierdzony wieloma realizacjami na scenach europejskich i światowych. Polska prapremiera tekstu, w reżyserii Andrzeja Wajdy, odbyła się w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie z niezapomnianymi rolami Elżbiety Kępińskiej i Zbigniewa Cybulskiego. Trzydzieści lat później w stołecznym Teatrze Powszechnym swoimi kreacjami Gizeli i Jerry’ego oczarowywali Krystyna Janda i Piotr Machalica.

(fot. Robert Jaworski)

Obsada i twórcy

Libretto na podstawie utworu „Dwoje na huśtawce” Williama Gibsona: Michael Bennett. Autorką tekstów piosenek jest Dorothy Fields, muzyki: Cy Coleman. Inscenizację w Och-Teatrze reżyseruje Anna Sroka-Hryń, za przekład libretta odpowiada: Kazimierz Piotrowski, a piosenek: Wojciech Młynarski. Scenografia, reżyseria światła to: Grzegorz Policiński, kostiumy – Jan Kozikowski, asystentką do spraw scenografii i kostiumów jest – Małgorzata Domańska. Kierownictwo muzyczne i aranżacje to: Mateusz Dębski, choreografia: Paulina Andrzejewska-Damięcka, asystentem choreografki: Beniamin Citkowski. Przygotowanie wokalne: Monika Malec, konsultantką języka hiszpańskiego: Anna Iberszer, producent wykonawczą i asystentką reżyserki: Klaudia Błazik.

W roli Gizeli Mosci – Natalia Sikora, Jerry’ego Ryana – Maciej Maciejewski, Davida – Jakub Szydłowski/Mariusz Ostrowski, Sophie – Ewa Lachowicz, Julio Gonzalesem – Paweł Tucholski, Ethel – Karolina Szeptycka, a Iskry – Pola Gonciarz. Obywatele Nowego Jorku to: Beata Duda, Beniamin Citkowski, Gabriel Piotrowski. Muzycy to: Szymon Linette (perkusja), Wojciech Gumiński (kontrabas/bas), Andrzej Olewiński (gitara), Mateusz Dębski (piano) i Wiesław Wysocki (saksofon, klarnet, flet).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *