Kobuszewski od podszewki – nie tylko rodzinnie, ale i zza sceny. Biografia „Kobusz”
28 września, 2021
„Wielka gra”. Fascynująca historia Konkursów Chopinowskich piórem Jerzego Waldorffa
30 września, 2021

Czym jest szczęście? „Miłość po dwóch stronach Atlantyku” na scenie Spektaklove

Patronat nad spektaklem objął portal Kultura wokół Nas (fot. A. Cissowski)

To bardzo aktualna, piękna i zarazem trudna oraz burzliwa historia rodziny rozrzuconej po dwóch stronach Atlantyku, pokazująca relacje córek oraz ich mężów z matką. Historia, w której jak w tafli dzielącego bohaterów oceanu odbijają się fragmenty ich dotychczasowego życia. To opowieść o tym, co naprawdę ważne, o naszych najbliższych, o elementarnych uczuciach i więzach rodzinnych, które okazują się silniejsze od wszystkiego. „Miłość po dwóch stronach Atlantyku” w reżyserii Bożenny „Bo” Intrator to teatr z motywem przewodnim. Spektakl na Scenie Spektaklove w Małej Warszawy oswaja i odczarowuje temat starości. Jest częścią projektu, któremu w ramach Międzynarodowego Dnia Osób Starszych towarzyszy kampania społeczna #MiłośćPoDwóchStronach dedykowana sztuce. Patronat nad spektaklem objął portal Kultura wokół Nas.

Dwie siostry żyją daleko od siebie – Michalina, malarka w Wiedniu i Dorotka, menadżerka dużej firmy w Stanach Zjednoczonych. Ich dopiero co emerytowana Mama większość roku spędza na Florydzie z Dorotką, a letnie miesiące w Polsce. Nagle zaczyna mieć problemy ze wzrokiem…  Nowa sytuacja zmusza do przeorganizowania życia całej rodziny. Po wypróbowaniu różnych opcji – Michalina, niechętnie, przeprowadza się do Polski, żeby zająć się matką, z którą od dziecka lepszy kontakt miała Dorotka.

– To spektakl z misją, współbrzmiący z kampanią społeczną #MiłośćPoDwóchStronach. To także, a może przede wszystkim dramat o miłości, o różnych jej rodzajach, o rodzinie rozrzuconej po świecie, o siostrach i ich partnerach, którzy muszą się zmierzyć z problemami wynikającymi z faktu, że ich matka, która wciąż powinna być w pełni sił, wymaga stałej opieki. O miłości, która jest w stanie pokonać wiele… – mówi Bożenna „Bo” Intrator, autorka, reżyserka i producentka spektaklu.

(fot. A. Cissowski)

O bohaterach sztuki

Mama (Ewa Szykulska) – około siedemdziesiątki, widać, że była bardzo atrakcyjną kobietą. Emerytowana nauczycielka matematyki i wychowania plastycznego, w młodości chciała zostać malarką. Mieszka na Florydzie i w Polsce.

Dorotka (Olga Borys) – kobieta, 35-40 lat, bardzo szczupła i zadbana. Od siedemnastu lat mieszka w USA. Menedżerka w dużej firmie produkującej zabawki dla dzieci

Michalina (Karolina Porcari) – atrakcyjna kobieta około czterdziestki, siostra Dorotki. Malarka i fotografka, mieszkała w USA i w Austrii, ale będzie zmuszona wrócić do Polski.

Adrian (Sebastian Cybulski) – mężczyzna krótko przed czterdziestką. Pianista, kompozytor, związany od 7 lat z Michaliną. Urodził się w Warszawie i tam spędził dotychczasowe życie.

Mark (Adam Krawczuk) – mężczyzna około czterdziestki, mąż Dorotki. Przystojny, agent nieruchomości na Florydzie, były mistrz Ameryki Północnej juniorów.

Twórcy spektaklu

Autorką, reżyserką i producentką spektaklu jest Bożenna „Bo” Intrator. Opiekę reżyserską sprawuje Maria Seweryn. Za kostiumy odpowiada Elżbieta Radke, za scenografię – Marta Dąbrowska-Okrasko, za muzykę – Chris Rafael Wnuk. Autorami piosenek są: Bożenna Intrator, Ira Rosoff i Charles Duffy.

Za produkcję spektaklu odpowiada Stowarzyszenie Akademia Wilanowska w kooperacji z TITO / Spektaklove. Koordynator produkcji jest Witold Płusa, a projekty graficzne przygotowali wspólnie Artur Krutowicz i Bożenna Intrator.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *