„Moja misja wojenna”. Wspomnienia jednej z najlepszych agentek II wojny światowej
29 czerwca, 2022
Cztery weekendy z muzyką na czterech scenach. 9. edycja Festiwalu Strefa Ciszy
2 lipca, 2022

Czy wspomnienia czynią nas ludźmi? Film „Yang” z Colinem Farrellem na ekranach kin

Jedną z głównych ról w filmie gra Colin Farrell (fot. mat. pras.)

Najnowszy film koreańskiego reżysera i artysty, Kogonady – zatytułowany „Yang” jest adaptacją sztuki Alexandra Weinsteina. Obraz miał swoją światową premierę na festiwalu w Cannes i podbił serca widzów na tegorocznym festiwalu Sundance. Ten czuły i pełen emocji film z całą pewnością zachwyci fanów takich produkcji, jak „Ona” Spike’a Jonze’a i „Ex Machina” Alexa Garlanda. W roli głównej wystąpił tu Colin Farrell, którego czuła kreacja ojca, została doceniona przez krytyków i okrzyknięta jedną z najlepszych w karierze. Współautorem poruszającej i onirycznej ścieżki dźwiękowej do filmu „Yang” jest jeden z najsłynniejszych japońskich kompozytorów, Ryuichi Sakamoto.

Jake prowadzi sklep z organiczną herbatą i razem z żoną Kyrą i ich córką Miką wiodą szczęśliwe, spokojne życie. Na co dzień towarzyszy im android Yang, który niczym starszy brat opiekuje się dziewczynką. Gdy przyjaciel córki nieoczekiwanie ulega awarii, Jake szuka sposobu, by przywrócić go do życia.

Próbując naprawić Yanga, odkrywa coś, co zaskakuje całą rodzinę – przez te wszystkie lata android prowadził własne, sekretne życie, którego najcenniejsze momenty zapisywał na tajnym dysku wspomnień. Poznając najbardziej wyjątkowe chwile z życia Yanga, Jake dowiaduje się kim tak naprawdę był, o czym marzył i co czuł, żyjąc z nimi pod jednym dachem.

Wizjonerski twórca

Za filmem „Yang” stoją studio A24 („Moonlight”, „Lady Bird”, „Manchester by the Sea”, „Ex Machina”) i koreański reżyser i artysta, Kogonada. Ten wizjonerski twórca znany jest przede wszystkim ze swoich hipnotyzujących wideo-esejów, w których eksperymentował z dziełami kultowych filmowców, m.in. Stanleya Kubricka, Wesa Andersona, czy Yasujiro Ozu.

Kogonada zadebiutował na wielkim ekranie filmem „Columbus” z Johnem Cho w roli głównej, który zachwycił światowych krytyków i zapewnił mu miejsce na liście najciekawszych debiutów ostatnich lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *