Prawdziwa komedia o depresji. „Smutek i melancholia” już na Scenie Przodownik
14 grudnia, 2018
„Powstanie Wielkopolskie. Po 100 latach”. Walki z lat 1918–1919 w nowej odsłonie
14 grudnia, 2018

Czy wieczne życie w końcu stało się możliwe? Odpowiedź w filmie „Genesis 2.0”

W najnowszym filmie nominowanego do Oscara Christiana Freia, grupa zapaleńców poszukuje w wiecznej zmarzlinie kłów mamutów (fot. mat. pras.)

Tajemnice ukryte w naturze, fundamencie stworzenia świata i nowej roli, jaką może odegrać w tym procesie człowiek. Nowy film „Genesis 2.0” bada nie tylko granice pomiędzy nauką a mitem lecz również skutki przejęcia przez człowieka kontroli nad ewolucją. I choć ten obszar badań znajduje się dopiero na wczesnym etapie, to jego efekty mogą za kilka lat zmienić nie do poznania nas samych i świat wokół. Już dzisiaj, z pomocą chińskiego Narodowego Banku Genów, ludzie z Zachodu za 100 tysięcy dolarów są w stanie sklonować swoje zmarłe psy. Czy to postęp inżynierii genetycznej, czy groźna interwencja w prawa natury?

W powietrzu czuć gorączkę złota. Cena „białego złota” nigdy nie była tak wysoka, szczególnie na chińskim rynku luksusowych dóbr. W filmie „Genesis 2.0” wędrujemy na odległe Wyspy Nowosyberyjskie, gdzie zespół zapaleńców poszukuje w wiecznej zmarzlinie kłów mamutów. Wśród nich jest łowca kłów Peter Grigorjew oraz jego brat Siemion, pracownik naukowy i dyrektor Muzeum Mamutów w Jakucku na Syberii. – Trudno się do niego dostać. Tylko jeden człowiek na raz może pracować z młotem – tłumaczy Grigorjew, jakucki poszukiwacz kłów mamucich. W tej scenie filmu przywołuje on też moment, gdy przez przypadek, zwykłe poślizgnięcie, trafił toporem w brzuch zamarzniętego ciała mamuta i wtem wyciekła płynna krew…

Znaleziska są magnesem także dla genetyków i naukowców, którzy balansują na granicy genetyki i biologii syntetycznej, chcąc go sklonować z zamrożonego materiału genetycznego z niemal nienaruszonym DNA, pozyskanym z syberyjskiego lodowca. Próba wskrzeszenia mamuta jest pierwszym zwiastunem wielkiej rewolucji technologicznej, w wyniku której człowiek stanie się stwórcą, autorem nowej – Księgi Rodzaju.

Reżyseruje, nominowany do Oscara za „Fotografa wojennego”  Christian Frei.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *