Zwykli ludzie w wirze wojny o niepodległość. Nowa książka „Szable i cekaemy”
27 grudnia, 2020
Koszmarne zbrodnie z sierpem i młotem w tle. 10 najgłośniejszych przestępstw w ZSRR
5 stycznia, 2021

Czy ważne jaka krew płynie w czyich żyłach? Spektakl „Rodzina” on-line za 20 groszy

Sztuka z Teatru Powszechnego w Łodzi jest dostępna dla widzów w całej Polsce (fot. M. Zakrzewski)

To jedna z trzech komedii napisanych przez Antoniego Słonimskiego. „Rodzina” jest satyryczną wizją Polski, napisaną z charakterystycznymi dla Skamandryty ostrym dowcipem i ciętym językiem. Mimo, iż powstała w 1933 roku, okazuje się być dziś niezwykle aktualna. Premiera sztuki on-line w inscenizacji Wojciecha Malajkata odbyła się 18 grudnia 2020 roku w Teatrze Powszechnym w Łodzi, ale jest dostępna dla widzów w całej Polsce. Jak podkreśla reżyser, „to spektakl na dwanaście głosów z uśmiechem w tle”. Bilety można kupić na stronie: www.powszechny.pl w symbolicznej cenie: 20 groszy.

Akcja spektaklu dzieje się w podupadłym majątku Lekcickich, w którym głowa rodziny Tomasz Lekcicki – utracjusz, bawidamek, miłośnik metafizyki i domorosły wynalazca, mieszka z siostrą poetką i – jedyną stąpającą twardo po ziemi osobą w rodzinie – córką Marysią. Ta ostatnia, podejmuje działania mające na celu uratowanie rodzinnego majątku. Traf chce, że w tym samym czasie w dworze w Lekcicach pojawia się również sowiecki dygnitarz i tajemniczy gość zza granicy.

– „Rodzina” to przenikliwy, inteligentny portret Polaków. Można by powiedzieć, że Słonimski był wizjonerem – sztuka napisana w 1933 roku jest uniwersalna, ani trochę się nie zestarzała. Ogromnie się cieszę, że Wojciech Malajkat przyjął propozycję reżyserii sztuki Słonimskiego – mówi Ewa Pilawska, dyrektor artystyczna XXVI Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

(fot. M. Zakrzewski)

Głos w dyskusji

– Chciałbym, żeby ten spektakl zabrał głos w dyskusji. Żyjemy w napiętych czasach, kiedy nasze światopoglądy ścierają się w bardzo wysokiej temperaturze. Szukamy tożsamości – czasem na siłę. „Rodzina” Słonimskiego próbuje tonować te napięcia, pokazuje sytuację z dystansu. Poddaje pod wątpliwość, czy wszystkie spory, które prowadzimy, rzeczywiście mają sens? Czy naprawdę ważne jest, jaka krew płynie w czyich żyłach? Czy potrzebujemy identyfikować się jako patrioci albo narodowcy? – podkreśla Wojciech Malajkat. Strasznie pomieszały nam się pojęcia i definicje. I tym spektaklem chcielibyśmy coś uporządkować. Byłbym skrajnym optymistą, gdybym zakładał, że spektakl teatralny może zmienić rzeczywistość. Z pewnością jednak „Rodzina” postawi szereg ważnych pytań, które mogą mieć udział w tej zmianie – zaznacza reżyser.

Za reżyserię, adaptację tekstu autorstwa Antoniego Słonimskiego i opracowanie muzyczne odpowiada Wojciech Malajkat, a za scenografię i kostiumy – Wojciech Stefaniak. W obsadzie znaleźli się Małgorzata Goździk, Marta Jarczewska, Karolina Krawczyńska, Barbara Szcześniak, Marek Kasprzyk/Artur Majewski, Jakub Kotyński, Michał Lacheta, Jakub Kryształ/Kamil Suszczyk, Paweł Okoński/ Adam Marjański, Jan Wojciech Poradowski, Arkadiusz Wójcik i Artur Zawadzki.

(fot. M. Zakrzewski)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *