Podróżowali, badali, a także zginęli razem. Dokument „Wulkan miłości” już w kinach
19 sierpnia, 2022
„Włosi”. Kraj niekończących się paradoksów i pozornie nierozwiązanych zagadek
21 sierpnia, 2022

Człowiek w starciu z potęgą niszczycielskiego żywiołu „Notre-Dame płonie” w kinach

„Notre-Dame płonie” to najnowszy film Jeana-Jacquesa Annaud (fot. mat. pras.)

Trzy lata temu, tydzień przed Wielkanocą, świat obiegła dramatyczna wiadomość: paryska katedra Notre-Dame płonie. Teraz to dramatyczne wydarzenie, a właściwie zrealizowaną z niezwykłym rozmachem, wstrząsającą prawdziwą historię walki o ocalenie jednego z najświętszych miejsc Europy oraz bezcennych relikwii chrześcijaństwa – można zobaczyć na ekranie kina. To za sprawą obrazu „Notre-Dame płonie” jednego z największych reżyserów współczesnego kina – Jean-Jacquesa Annaud. To twórca takich filmów jak: „Imię Róży”, „Wróg u bram”, „Kochanek”, „Siedem lat w Tybecie” i „Walka o ogień”. Ten dramat pokazuje siłę odwagi, wiary i modlitwy zwykłych ludzi w starciu z potęgą niszczycielskiego żywiołu.

Ten dramat wydarzył się w poniedziałek 15 kwietnia 2019 roku. Wielu odebrało pożar jak zdarzenie symboliczne, a nawet profetyczne. Nie tylko katolicy wstrzymali oddech obserwując setki strażaków stających do walki z żywiołem. Warunki były niezwykle trudne, ponieważ ogień rozprzestrzeniał się na trudno dostępnym poddaszu, a stawka ogromnie wysoka, bo chodziło nie tylko o ocalenie jednej z najwspanialszych budowli sakralnych na Ziemi, ale także bezcennych relikwii. W skarbcu katedry przechowywana jest m.in. korona cierniowa Chrystusa.

Mury „Matki Wszystkich Katedr” przetrwały, ale wtedy były momenty, w których wydawało się, że odwaga, doświadczenie i specjalistyczny sprzęt mogą nie wystarczyć do uratowania Notre Dame. Wokół katedry gromadziły się tysiące wiernych, by modlitwą wesprzeć bohaterów.

Syn Andrzeja Seweryna w jednej z ról

W filmie występują m.in. Samuel Labarthe, Jean-Paul Bordes, Mickael Chirinian oraz Jules Sadoughi. Z kolei w rolę oficera Reynalda, jednego ze strażaków gaszących pożar paryskiej katedry – wcielił się francuski aktor, Maximillien Seweryn. To właśnie jego postać znajduje rozwiązanie, które uratuje Matkę Wszystkich Katedr.

Maximillien jest najmłodszym synem Andrzeja Seweryna i jego czwartej żony, Mireille Maalouf. Poszedł w ślady ojca. Ukończył Guildhall School of Musić & Drama w Londynie. Gra w teatrze i w filmach. Poza tym jest tez muzykiem i gra w zespole Buffalo Clash. 

Za dystrybucję filmu w Polsce odpowiadają wspólnie: Monolith Films i Rafael Film.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *