Niestrudzony podróżnik, porywający eseista, genialny poeta. Wieczny dowcipniś i kawalarz? Czy raczej pisarz dręczony depresjami, gniewem, przez dekady walczący z bólem ciała i duszy? Zbigniew Herbert z całą pewnością był człowiekiem budującym swe życie na przekór historii, modom, przeciwnościom losu, biedzie, własnym słabościom. Po prostu płynący pod prąd.
Autor znakomicie przyjętej w Polsce i na świecie biografii Czesława Miłosza, portretuje Zbigniewa Herberta z niezwykłą uwagą i wszechstronnie. Andrzej Franaszek nie pomija tematów trudnych czy kontrowersyjnych. Głęboko wczytuje się w korespondencję i prywatne notatki, by na nowo oświetlić twórczość poety. Pogmatwane losy Herberta wpisuje w historyczną panoramę. To sprawia, że z niemal dwóch tysięcy stron wyłania się nie tylko pasjonująca, wielowątkowa opowieść o jednym z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku, ale i epoce, która go kształtowała i inspirowała.
Autor obsypany nagrodami
Andrzej Franaszek jest krytykiem literackim, wykładowcą Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i członkiem redakcji „Tygodnika Powszechnego”. W 2011 roku opublikował książkę „Miłosz. Biografia”, za którą otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, Nagrodę im. Kazimierza Wyki, Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrodę Nike Czytelników „Gazety Wyborczej”. Jest także autorem prac „Ciemne źródło. Esej o cierpieniu w twórczości Zbigniewa Herberta” oraz „Przepustka z piekła. 44 szkice o literaturze i przygodach duszy”.