71. Festiwal Filmowy w Cannes. Polskie filmy powalczą o najważniejsze nagrody
8 maja, 2018
„Najlepszy trener na świecie”. Jacek Gmoch o życiu poza piłką nożną
9 maja, 2018

Człowiek, który stał się ikoną współczesności. Historia życia Krzysztofa Komedy

Krzysztof Komeda, a właściwie Trzciński żył tylko 38 lat (fot. jazzforum)

Jego kołysankę z „Dziecka Rosemary” zna cały świat. Choć Krzysztof Komeda przeżył zaledwie 38 lat, to do dzisiaj uważany jest za legendę polskiego jazzu. Agnieszka Osiecka pisała, że gdy grał na fortepianie, jego dłonie opowiadały „małe, kameralne historie o niebie dla dwojga osób”. Ale jego życie taką historią nie było, o czym można się przekonać czytając biografię napisaną przez Magdalenę Grzebałkowską, autorkę bestsellera „Beksińscy. Portret podwójny”.

Człowiek tajemnica, który listów nie pisał, a i dzienników nie prowadził. Mruk, miły, uśmiechnięty, osobny – tak o nim mówili ci, co go znali. Większość tego, co wiemy o Krzysztofie Komedzie pochodzi ze wspomnień jego żony. Często sprzecznych z tym, co pamiętają inni. By poznać prawdę o jednym z najwybitniejszych polskich muzyków, którego kołysankę z „Dziecka Rosemary” nucił cały świat, Magdalena Grzebałkowska odwiedza m.in. państwa skandynawskie, Rosję i Stany Zjednoczone.

Dociera do ostatniego żyjącego świadka tragicznego upadku ze skarpy sprzed pięćdziesięciu lat i jako pierwsza przedstawia jego wersję wydarzeń. Odkrywa osobiste życie polskiego jazzu – Komedy i środowiska, w którym się obracał: od barwnego życia Piwnicy pod Baranami i narodzin warszawskiego Jazz Jamboree aż po Los Angeles tuż po lecie miłości. Poznaje historie ludzi, którzy dla muzyki porzucali pracę, dzieci, dostatnie życie. To poruszający portret pokolenia, dla którego jazz był najpiękniejszą i często jedyną namiastką wolności. W ten sposób poznajemy pełną historię życia genialnego muzyka.

Okładka książki autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej „Komeda. Osobiste życie jazzu” (fot. mat. pras.)

Magdalena Grzebałkowska jest reporterką, autorką bestsellerowych książek: „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”, „Beksińscy. Portret podwójny” oraz „1945. Wojna i pokój”. Laureatka Nike Czytelników 2016.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *