„Zimna wojna” powalczy o Oscary. Film jest nominowany w aż trzech kategoriach!
22 stycznia, 2019
Stał się legendą, choć wcale tego nie pragnął. „Czapkins”, czyli Tomek Mackiewicz
23 stycznia, 2019

Czas na prawdziwą zmianę w życiu. „Mit motywacji” obala jej mit

Jeff Haden bada przeszkody, które stają na drodze spirali sukcesu i sprawiają, że tracimy ducha (fot. mat. pras.)

Co byście zrobili, gdybyście mogli się lepiej zmotywować, zrzucilibyście pięć kilo w miesiąc, zdobyli dwa miliony fanów i założyli świetnie prosperującą firmę? To wszystko udało się Jeffowi Hadenowi, choć sam siebie określa jako zwykłego faceta. Osiągnął to dlatego, że odkrył nowy sposób myślenia o sukcesie, wysiłku, a zwłaszcza o motywacji, która tak naprawdę jest mitem, przynajmniej według definicji, w którą większość z nas wierzy. Swoimi radami podzielił się w książce, zatytułowanej po prostu – „Mit motywacji”.

Często wyobrażamy sobie, że bohater, rażony inspiracją niczym gromem z jasnego nieba, zrywa się z kanapy i rzuca w wir szaleńczej pracy. Jednak w prawdziwym życiu takie gwałtowne przypływy energii rzadko się zdarzają i nigdy nie trwają długo. Czekanie na ich przyjście jest gwarancją ciągłego rozczarowania. Prawdziwa motywacja jest wynikiem osiągnięć, a nie ich przyczyną. Do tego, żeby iść naprzód, wystarczy nawet najdrobniejszy powód.

Skoro to takie proste, to dlaczego nie wszyscy spełniają swoje marzenia? Haden bada przeszkody, które stają na drodze spirali sukcesu i sprawiają, że tracimy ducha. Proponuje też skuteczną taktykę, dzięki której utrzymamy stały przypływ dopaminy. Haden dzieli się swoimi spostrzeżeniami i strategiami, które na zawsze zmienią wasze podejście do przeszkód i celów, zarówno osobistych, jak i zawodowych.

„Tkwiłem w pułapce podstępnego mitu. Wydawało mi się, że motywacja jest warunkiem koniecznym do rozpoczęcia żmudnego procesu nauki – iskrą niezbędną do tego, żeby w ogóle zacząć działać. A tak naprawdę motywacja to rezultat. Motywacja jest jak ogień, który zaczyna płonąć, dopiero kiedy go rozpalisz – własnoręcznie i mimo trudności – a żywi się satysfakcją z tego, że widzisz, jak się rozwijasz” – pisze autor.

(fot. mat. pras.)

Krytycy są zgodni

Jak uważa Eric Schurenberg, prezes i redaktor naczelny portalu „Inc.com”, kiedy przeczytasz „Mit motywacji”, „nigdy więcej nie będziesz już bezczynnie siedzieć w oczekiwaniu na nagły przypływ inspiracji i motywacji, jak gdyby miały być jakimś darem niebios. Zamiast tego ruszysz w drogę, żeby samodzielnie je odnaleźć”. „To nie tylko przełomowa metoda na to, jak zarobić tłuste miliony albo odcinać grubaśne kupony. Przed wami wskazówki, jak cieszyć się tym procesem. Pora się ogarnąć!” – podkreśla Sarah Knight, autorka Magii olewania i Ogarnij się!

„Jeff Haden wie to, o czym inni nie mają pojęcia: sukces to nie tyle szukanie motywacji, co nieustanny i mozolny wysiłek, aż do chwili, kiedy uda się nam osiągnąć coś, co nas zmotywuje” – dodaje Adam Grant, autor Give and Take, Originals oraz Option B (z Sheryl Sandberg). „Czasami komputer się zawiesza, a specjaliści wiedzą, że wtedy trzeba wcisnąć odpowiednią kombinację klawiszy, żeby zamknąć problematyczną aplikację. Książka Jeffa Hadena właśnie tak działa. Dowiesz się z niej, jak wyrwać się z błędnego koła bez konieczności całkowitego resetu” – przyznaje Dharmesh Shah, współzałożyciel i dyrektor technologiczny firmy HubSpot.

Jeff Haden, autor książki „Mit motywacji” (fot. mat. pras.)

O autorze

Jeff Haden to najpopularniejszy felietonista portalu „Inc.com” i jeden z najchętniej subskrybowanych influencerów serwisu LinkedIn. Jego artykuły ukazywały się m.in. w „Time”, „The Huffington Post”, „Fast Company”, „Business Insider”, „Entrepreneur”  czy „Yahoo! Small Business”.  Jest autorem lub współautorem pięćdziesięciu książek non-fiction.

Większość wiedzy na temat biznesu Haden zdobył pracując w firmie, w której zaczynał jako szeregowy pracownik, a skończył jako kierownik zarządzający 250-osobowym zespołem. Mieszka w stanie Wirginia w USA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *