Kto okaże się mordercą z hotelu MDM? „Urodzony 22 lipca” online z Bistro Syreny
11 grudnia, 2020
„Dziewczyny na skrzydłach”. Poznajcie historie kobiet-lotniczek, które zdobyły niebo
17 grudnia, 2020

„Czarodziej z Łysej Góry”. Pierwsze takie opracowanie spuścizny Bolesława Książka

Lamperie z płytek łysogórskich, d. Technikum Ceramiczne w Łysej Górze (fot. Bożęna Kostuch)

Tytułowy czarodziej to Bolesław Książek, jeden z najwybitniejszych polskich twórców ceramiki, która po latach cieszy się coraz większą popularnością wśród kolekcjonerów na całym świecie. Jest poszukiwana, a na aukcjach osiąga zawrotne ceny. Podobno, by docenić jej urok, trzeba do niej dojrzeć, ale jak już się ją pokocha, to na całe życie. Są to m.in. koniki i kurki na ceramicznych kaflach ręcznie malowanych rożkiem, abstrakcyjnie zdobione talerze, pręgowane patery, pasiaste wazony i inne charakterystyczne naczynia we wzory trochę naiwne, ale urzekające i nie do podrobienia. Ponadto ceramiczne okładziny ścienne w rozpoznawalnych barwach i o niezwykłych fakturach, a nawet całe kominki. To wszystko składa się na fenomen łysogórskiej „Kamionki”, której ojcem jest Bolesław Książek. Autorka książki Bożena Kostuch, chcąc oddać należny mu hołd, dotarła do archiwalnych materiałów, rozmawiała z rodziną artysty i ludźmi związanymi z łysogórską „Kamionką”. Efektem tej wieloletniej pracy jest pierwsze tak szczegółowe opracowanie spuścizny mistrza.

Był już znanym i cenionym artystą, kiedy uwiedziony niespotykaną magią małej miejscowości koło Tarnowa porzucił Kraków i swoje dotychczasowe życie. Łysa Góra stała się jego domem, a tamtejszy zakład ceramiczny – zawodową obsesją. Poświęcał „Kamionce” niemal każdą chwilę, a swojej pracy nie ograniczał jedynie do powierzonych mu obowiązków kierownika artystycznego: zajmował się również sprawami technicznymi, uczył, a czasem można go było spotkać z kubłem farby i pędzlem czy nawet z miotłą.

W ciągu niemal 20 lat spędzonych w Spółdzielni Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego wykonał ponad 1600 wzorów naczyń użytkowych i dekoracyjnych, rzeźb ceramicznych, płyt okładzinowych oraz ceramiki architektonicznej. W swoje projekty wkładał serce, a jego prace ciągle zachwycają poziomem artystycznym i kunsztem wykonania. 26 lat po śmierci mistrza, można je oglądać w najważniejszych polskich muzeach i galeriach na całym świecie.

Misa łysogórska, Fundacja Ceramiki Polskiej XX w. (fot. Witold Mierzejewski)

Opinie o książce

„Dla miłośników historii polskiego wzornictwa ta bogato ilustrowana pozycja winna być lekturą prawdziwie satysfakcjonującą, dzięki której, biorąc do rąk wazon czy talerz z charakterystyczną zdobiną w postaci jelonków lub kogucików rozpoznają, że to tylko jeden z etapów artystycznych poszukiwań Książka” – zauważa Barbara Banaś, kuratorka i kustoszka Działu Ceramiki i Szkła Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

„Jeśli zachwycacie się łysogórskimi wyrobami, po lekturze książki Bożeny Kostuch nabierzecie także szacunku do ludzi, dzięki którym możecie z nimi obcować, poznacie okoliczności powstania spółdzielni „Kamionka”, źródła inspiracji Bolesława Książka i tajniki produkcji jego fascynujących dzieł. Poczujecie atmosferę czasów, w których zdarzyły się prawdziwe czary. I pamiętajcie, że wiele ryzykujecie lekturą, bo ceramika unikatowa i artystyczna to najczęściej nie jest miłość od pierwszego wejrzenia, ale gdy już chwyci za serce, to nie ma ucieczki” – mówi Katarzyna Jasiołek,autorka książki „Asteroid i półkotapczan”.

„Bożena Kostuch przybliża tego genialnego artystę, przedstawiając nieznane wcześniej fakty i ukazując jego twórczość w zupełnie nowym świetle. Jednak to coś więcej niż tylko biografia – to także szansa dla kolejnych pokoleń na odkrycie wspaniałości jego dzieł – dodaje Paweł Naszkiewicz, antykwariat Skupuje.com.

O autorce

Bożena Kostuch jest doktorem historii sztuki, kustoszką w Muzeum Narodowym w Krakowie, znawczynią ceramiki XIX i XX wieku oraz autorką publikacji naukowych i popularyzatorskich. Jej najbardziej docenianą książką jest „Kolor i blask. Ceramika architektoniczna oraz mozaiki w Krakowie i Małopolsce po 1945 roku” wyróżniona w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku SYBILLA 2015 w kategorii Publikacje oraz nagrodzona tytułem Krakowskiej Książki Kwietnia 2016.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *