„Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej”. Billa Gatesa rozwiązania i zmiany
1 marca, 2021
Zderzenie wiary i ideologii oraz siła manipulacji. Kryminał noir „Słudzy” w kinach
5 marca, 2021

Coś dla wszystkich, którzy kochają street art. Książka „Banksy. Wojna na ściany”

Banksy to najbardziej poszukiwany brytyjski artysta, którego prawdziwe nazwisko jest nieznane (fot. mat. pras.)

Choć tożsamość Banksy’ego nadal pozostaje tajemnicą, to jego twórczość jest płodna, a prace są już powszechnie znane. Kim jest? Artystycznym geniuszem, politycznym aktywistą, malarzem, dekoratorem, mityczną legendą, a może po prostu powszechnie znanym writerem? Wiadomo o nim tylko tyle, że ma około 40 lat i urodził się w Bristolu. Nie przeszkodziło mu to w tym, by stać się ikoną ulicznej kultury i inspiracją dla milionów ludzi na całym świecie. Jego prace na aukcjach osiągają kwoty nawet kilkunastu milionów euro, a on sam wyraża poprzez ich tworzenie swój stosunek do świata i polityki. Teraz po raz pierwszy łączy w sobie to, co najlepsze – stare i nowe w ilustrowanej kolorystyce. „Banksy. Wojna na ściany” to zbiór jego najlepszych prac. Dzięki tej książce można dowiedzieć się o nich wszystkiego od samego autora, który nie stroni od poczucia humoru.

Prac Banksy’ego nie można pomylić z niczym innym, nie sposób ich przeoczyć, no chyba, że zostały skutecznie przemycone i zakamuflowane w Tate czy The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Banksy odpowiada za „ozdabianie” ulic, murów, mostów i zoo w miastach dużych i małych na całym świecie. Jest przy tym dowcipny, a jego prace przewrotne: małpy dzierżące broń masowego rażenia, policjanci z uśmiechniętymi emotikonami zamiast twarzy, szczury z wiertłami i parasolami. Banksy wskazuje światu na to, co istotne, podburza ludzi, ironizuje, inteligentnie, acz bezczelnie komentuje wszystko, od monarchii i kapitalizmu, po wojnę w Iraku i zwierzęta hodowlane.

„Ludzie patrzą na obraz olejny i podziwiają pociągnięcia pędzla służące przekazaniu znaczenia. Ludzie patrzą na graffiti i podziwiają skorzystanie z rynny, by dostać się na miejsce” – mówi Banksy. „Prace Banksy’ego muszą mieć świadków, z których każdy powinien je przeżyć, wziąć do serca i przekazać dalej w imię Wolności” – pisze Rain Taxi Review of Books.

Książkę można nabyć tutaj: https://sqnstore.pl/przedsprzedaz/sqn-pop/985-banksy-wojna-na-sciany-wydanie-ii-banksy.html?utm_source=facebook&utm_medium=kulturawokolnas&utm_campaign=banksy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *