Prac Banksy’ego nie można pomylić z niczym innym, nie sposób ich przeoczyć, no chyba, że zostały skutecznie przemycone i zakamuflowane w Tate czy The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Banksy odpowiada za „ozdabianie” ulic, murów, mostów i zoo w miastach dużych i małych na całym świecie. Jest przy tym dowcipny, a jego prace przewrotne: małpy dzierżące broń masowego rażenia, policjanci z uśmiechniętymi emotikonami zamiast twarzy, szczury z wiertłami i parasolami. Banksy wskazuje światu na to, co istotne, podburza ludzi, ironizuje, inteligentnie, acz bezczelnie komentuje wszystko, od monarchii i kapitalizmu, po wojnę w Iraku i zwierzęta hodowlane.
„Ludzie patrzą na obraz olejny i podziwiają pociągnięcia pędzla służące przekazaniu znaczenia. Ludzie patrzą na graffiti i podziwiają skorzystanie z rynny, by dostać się na miejsce” – mówi Banksy. „Prace Banksy’ego muszą mieć świadków, z których każdy powinien je przeżyć, wziąć do serca i przekazać dalej w imię Wolności” – pisze Rain Taxi Review of Books.
Książkę można nabyć tutaj: https://sqnstore.pl/przedsprzedaz/sqn-pop/985-banksy-wojna-na-sciany-wydanie-ii-banksy.html?utm_source=facebook&utm_medium=kulturawokolnas&utm_campaign=banksy