Wizerunki władców na medalach i monetach. „Poczet królów Polski” w Zamku
11 września, 2019
Miał życie ciekawsze niż wszystkie jego filmy. „Szaman” czyli Andrzej Żuławski
11 września, 2019

Co to teraz znaczy „być modnym”? „Nienaganny” czyli biografia męskiego wizerunku

„Nienaganny” Przemysława Bociągi to biografia męskiego wizerunku, zapisanego w krojach, ściegach i proporcjach (fot. mat. pras.)

Dandys, biznesmen, dżentelmen z towarzystwa, hollywoodzki amant, wojenny bohater czy punkowy anarchista. Nienaganny mężczyzna XXI wieku ma już ponad 200 lat. Kiedy się rodził, Rewolucja Francuska skracała jego poprzedników o głowę razem z peruką. On sam jednak zamiast peruki wybrał naturalne uczesanie i garderobę skompletowaną w duchu minimalizmu. I chociaż od tego czasu przez świat przetoczyło się jeszcze kilka rewolucji, Nienaganny przetrwał je wszystkie. Przemysław Bociąga w swojej książce pokazuje nie tylko, jak stosować się do zasad klasycznej męskiej elegancji, ale przede wszystkim – jak ją rozumieć.

Pogoń za trendami w dzisiejszych czasach jest zjawiskiem wręcz naturalnym, które wpisało się w cały system naszego funkcjonowania. Ale co to znaczy „być modnym”? Ubranie zaczęliśmy postrzegać jako naszą wizytówkę, która stanowi o naszym charakterze i przynależności do danej społeczności. Nauczyliśmy się manipulować swoim wizerunkiem oraz wykorzystywać tę wiedzę, manifestując w ten sposób swoją własną osobowość. Moda, zdominowana w dużej mierze przez kobiety, nigdy nie pozostawała bierna w stosunku do mężczyzn. Przez lata obserwowaliśmy fascynujące przemiany w męskiej garderobie. 

„Nienaganny. Biografia męskiego wizerunku” to pozycja, która pokazuje ciekawe, socjologiczne ujęcie tematu opowiadając, jak na przestrzeni wieków przełamywano konwencje w modzie, jak rodziły się poszczególne części męskiej garderoby, jak ewoluowały w kolejnych latach i w jaki sposób wpływają na dzisiejsze trendy, zarówno uliczne, jak i te na wybiegach. To opowieść o tym, jak formował się współczesny wizerunek mężczyzny, zapisany w krojach, ściegach i proporcjach oraz w tym, jak się nosimy. – To nie jest zwykły poradnik, tylko świetne opowiedziana historia mody męskiej ze smaczkami, o których warto wiedzieć – poleca Tomasz Ossoliński, krawiec męski i projektant mody.

O autorze

Przemysław Bociąga, z zawodu wyuczonego antropolog kulturowy, a z wykonywanego – redaktor i wydawca. Współautor książki „Sztuka życia dla mężczyzn”, publikował w prasie business/lifestyle, periodykach literackich, małych i dużych portalach oraz na blogu „Smak Nabyty”.

Miłośnik dobrych butów, domorosłej psychologii i serialu „Mad Men”. Jak każdy, w dzieciństwie nosił sukienki, jak nie każdy uważa, że przed czterdziestką dorósł do marynarki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *