Najlepsze światowe aktorki w rolach najlepszych agentek świata. Film „355” w kinach
14 stycznia, 2022
Nikogo nie pozostawia obojętnym. Sztuka „Kto chce być Żydem?” w Teatrze Współczesnym
16 stycznia, 2022

Co siedzi w głowie seryjnej morderczyni? Laureatka Złotej Palmy „Titane” w kinach

Główną rolę w filmie zagrała Agathe Rousselle (fot. mat. pras.)

Złota Palma festiwalu w Cannes i francuski kandydat do Oscara. Najbardziej szokujący film roku, który pokochała amerykańska publiczność. „Titane” to dzika, rozsadzająca ekran opowieść o seryjnej morderczyni, w stylu kultowych filmów Quentina Tarantino i Davida Cronenberga. Szalone, elektryzujące, a przy tym jednocześnie niezwykle czułe dzieło Julii Ducournau. Autorka kultowego „Mięsa” demoluje granice gatunków. Jej najnowszy film to epicki spektakl, jednocześnie brutalny i zabawny, wielowymiarowy i szalony manifest, aż w końcu wariacja na temat ludzkiego ciała – jego granic i przemian. – Wszystko co słyszeliście o tym filmie dobrego i złego – to prawda. Z tym filmem trzeba się zmierzyć, czegoś takiego w kinie dawno nie było – mówi Marcin Pieńkowski, dyrektor festiwalu Nowe Horyzonty.

Alexia (w tej roli Agathe Rousselle) to seksowna tancerka i posiadaczka ognistego samochodu, która po dokonaniu kilku morderstw musi uciekać przed policją. Szybko nadarza się okazja, by zmienić tożsamość i podać się za zaginioną osobę. Alexia rozpoczyna życie w nowej skórze, ale uwolnić się od przeszłości będzie niezwykle trudno…

Krótko mówiąc: dajcie się porwać tej niecodziennej, zaskakującej, wspaniale przewrotnej opowieści o… czułej morderczyni.

Opinie ludzi z branży filmowej

„To był niezwykle ekscytujący moment. To było dosłownie jak oglądanie narodzin dziecka. Czułam się, jakbym trzymała historię we własnych dłoniach. Dziękuję za uchwycenie kobiecego gniewu w tym filmie. Dziękuję ci!” – zachwyca się aktorka Sharon Stone. „Warto zobaczyć Titane. Bądźcie ostrożni: nie mam pojęcia, jak go polecić, ponieważ z pewnością nie jest to historia dla każdego. Nie do końca wiem, jak się z tym czuję, ale mój Boże, (oglądając „Titane” masz pewność), że jesteś w rękach prawdziwego filmowca. Cały seans spędziłem na krawędzi fotela i było to wspaniałe uczucie” – podkreśla Paul Thomas Anderson, reżyser m.in. „Magnolii”, „Nici widmo” i „Licorice Pizza”.

– „Titane” jest zabawne, bardzo odważne i po prostu świetne. Widziałem poprzedni horror tej reżyserki, czyli „Mięso” i on też bardzo mi się podobał. W życiu bym nie powiedział, że „Titane” wygra Złotą Palmę, ale Francuzi go pokochali. To pierwszy film od bardzo dawna, jaki widziałam, który faktycznie można nazwać prawdziwym kinem eksploatacji. Cieszę się, że mogłem go obejrzeć i mam nadzieję, że po nim pojawią się kolejne – mówi John Waters, autor kultowych „Różowych Flamingów”. „Titane jest niesamowicie genialne i całkowicie schizofreniczne. Julie Ducournau to bardzo obiecująca reżyserka i na pewno będę śledził jej dalsze projekty” – przyznaje reżyser Pedro Almodóvar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *