Umiała kochać jak mało kto. „Mademoiselle Coco. Miłość zaklęta w zapachu”
8 lipca, 2020
Instagramowa znajomość, która zmieniła jego życie. Film #tuiteraz już w kinach
10 lipca, 2020

Co powiesz o ludziach, których obserwujesz przez okno? Premiera powieści „Podglądaczka”

„Podglądaczka” autorstwa Caroline Eriksson nazywa jest szwedzką wersją „Dziewczyny z pociągu” (fot. needpix.com)

„Otchłań pod stopami jest głęboka i nieprzenikniona. Nie pozostawia wątpliwości, żadnego zmiłuj. Wszystko idzie tak szybko, a jednak moment ten ciągnie się w nieskończoność. Żona się zbliża, jest tuż obok. Podnosi rękę, potem drugą. Zaraz spadnę, zaraz uderzę o ziemię. Zaraz będzie po wszystkim. Trzy, dwa, jeden. Już”. Powieść „Podglądaczka” autorstwa Caroline Eriksson, to thriller psychologiczny: przenikliwy, mroczny i trzymający w napięciu. Główną bohaterką jest pisarka, która zostaje wciągnięta w wir szaleńczej karuzeli. Ale gdy niebezpieczeństwa się nasilają, a granice między rzeczywistością i fikcją zaczynają się przenikać, kto uratuje Elenę?

Pisarka Elena rozstała się z mężem i odizolowała od świata w wynajętym szeregowcu. Jest zdruzgotana. Nie rozpakowała nawet pudeł. Regularnie spotyka się jedynie z siostrą, ale ich stosunki są napięte i pełne niedomówień. Walcząc z brakiem natchnienia, zaczyna mimowolnie obserwować rodzinę z sąsiedztwa, która mieszka naprzeciwko. To, co z początku wyglądało na niewinną zabawę, z czasem staje się niepokojące. Elena odnosi wrażenie, że za solidną fasadą między mężem a żoną rozgrywa się mroczny dramat. Nie może oprzeć się pokusie i ukradkiem obserwuje Stormów. Wraz z przekraczaniem kolejnych granic narasta w niej lęk, że wkrótce wydarzy się coś strasznego.

To trochę przerażające, ale i niezwykle inspirujące. Elena nie była tak kreatywna od lat. Zaczyna wyobrażać sobie najgorsze scenariusze, a żeby potwierdzić podejrzenia, postanawia przyjrzeć się nieco bliżej. Podąża za panem i panią Storm w ich sekretnym życiu, choćby po to, by ich uratować. Nie wie jednak, na co się porywa.

O autorce

Caroline Eriksson skończyła psychologię społeczną i przez ponad dziesięć lat pracowała w dziale HR. Jej dwie pierwsze książki – oparte na rzeczywistych szwedzkich przypadkach morderstw – otrzymały fantastyczne recenzje, a jej debiut z 2013 roku został nominowany do Stora Ljudbokspriset.

„Zniknięcie” okazało się międzynarodowym przełomem w jej karierze, a prawa do niego sprzedano do 26 krajów. Książka znajdowała się na liście bestsellerów m.in. w Niemczech i Portugalii. Caroline mieszka na co dzień w Sztokholmie z mężem i dwójką dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *