Ekranizacja powieści nowej noblistki Annie Ernaux. Film „Zdarzyło się” w kinach
28 października, 2022
U szczytu kariery poszła własną drogą. Oparta na faktach powieść o Romy Schneider
30 października, 2022

Ciepłe spojrzenie na marginalizowanych ludzi. Koreański „Baby Broker” już w kinach

To cudowna w swej wrażliwości opowieść, zadająca pytania o kwestie etyki, wolności wyboru, pieniędzy, rodziny oraz tego, jak znaleźć miłość w tym szalonym bałaganie zwanym życiem. „Baby Broker” to najnowsze dzieło Hirokazu Kore-edy, który w 2018 roku zdobył Złotą Palmę w Cannes, a rok później nominację do Oscara za film „Złodziejaszki”. To pierwszy koreański obraz tego japońskiego reżysera. Historia o ludziach, którzy poznają się dzięki oknu życia i wspólnie podejmują podróż. Reżyser zawarł w tym obrazie swoje ciepłe spojrzenie na marginalizowanych ludzi. Film może wzruszyć widzów, dzięki wnikliwej obserwacji całego przekroju społeczeństwa oraz humanizmowi, który pojawia się w niespodziewany sposób. – Rodzina to bardzo złożone pojęcie, którego nie da się wyjaśnić jednym słowem. Nawet teraz, kiedy robię filmy, często zadaję sobie pytanie o to, czym jest rodzina – mówi twórca. Za główną rolę w Baby Broker” nagrodę dla Najlepszego Aktora na MFF Cannes w 2022 roku otrzymał znany z oscarowego „Parasite” Song Kang-Ho.

Sang-hyun (Song Kang-Ho) i jego przyjaciel Dong-soo (Gang Dong-Won) żyją skromnie, prowadząc małą pralnię i dorabiając na plebanii. Pewnej ulewnej nocy w oknie życia pojawia się niemowlę. Przekonani, że po porzuconego chłopca nikt się nie zgłosi, Sang-hyun i Dong-soo planują sprzedać go parze, która nie może mieć własnych dzieci. Kiedy wszystko wydaje się ustalone, niespodziewanie zjawia się matka dziecka.

Młoda dziewczyna odkrywa ich plan i chce zgłosić sprawę na policję. Porywacze przekonują ją jednak, że ich celem jest znalezienie dobrego domu dla małego Woo-sunga, więc dziewczyna postanawia wyruszyć z nimi na poszukiwania nowych rodziców. Wkrótce okazuje się, że ich śladem podążają dwie funkcjonariuszki policji. Po drodze na jaw wychodzą głęboko skrywane sekrety. Okazuje się, że każdy ma coś na sumieniu…

Gwiazda „Parasite” w roli głównej

Obrazy Hirokazu Kore-eda, takie jak „Dziecięcy świat”, „Jak ojciec i syn” czy też „Nasza młodsza siostra” wzruszyły widzów na całym świecie, opowiadając historie o różnych konfiguracjach rodzinnych. Filmem „Baby Broker” potwierdza on swój status światowego mistrza. Na planie spotkali się aktorzy reprezentujący różne pokolenia, począwszy od najbardziej rozpoznawalnych aktorów takich Song Kang Ho, Gang Dong Won i Doona Bae, po wschodzące gwiazdy, czyli Lee Ji Eun i Lee Joo Young.

Song Kang Ho to aktor, który często współpracuje z najlepszymi reżyserami w Korei, takimi jak Bong Joon Ho, Park Chan-wook czy też Kim Jee-woon. Jak mówi Hirokazu Koree-da – to od Song Kang Ho zaczął się pomysł na film „Baby Broker”. – Pisząc scenariusz, od początku myślałem o nim. Nasza współpraca na planie była świetna. Nieustannie inspirował mnie jako scenarzystę i reżysera. Wcielił się w nim w rolę ludzkiego i zawsze spokojnego obywatela. Graną przez siebie postać o imieniu Sang-hyun, który sam siebie nazywa „łaskawym paserem”, przedstawia w sposób ciepły i przekonujący.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *