Najgroźniejsza i nieznana polska agentka. Poznajcie Wandę Kronenberg
26 marca, 2018
„Ta rola była aktorskim Mount Everestem”. Boczarska z Orłem za „Sztukę kochania”
27 marca, 2018

„Cicha noc” triumfuje! Polskie nagrody filmowe „Orły” rozdano po raz 20.

Film w reżyserii Piotra Domalewskiego – „Cicha noc” najlepszym filmem na gali Orły 2018. Obraz zdobył nagrody w łącznie aż 10 kategoriach, w tym za reżyserię, scenariusz, zdjęcia czy najlepszą rolę męską dla Dawida Ogrodnika. Statuetka za najlepszą rolę kobiecą powędrowała z kolei do Magdaleny Boczarskiej za rolę w filmie „Sztuka kochania”. Jubileuszowa, 20. edycja wręczania Polskich Nagród Filmowych odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie.

Nagrody wręczono w sumie w 19 kategoriach. Niekwestionowanym zwycięzcą okazał się film „Cicha noc”, którego twórców nagrodzono w aż 10 kategoriach. Piotr Domalewski oprócz statuetek za reżyserię oraz scenariusz, otrzymał również Orła w kategorii Odkrycie Roku. Jego reżyserki debiut triumfował również w plebiscycie publiczności. Z kolei nagrody za najlepszą drugoplanową rolę żeńską i drugoplanową rolę męską powędrowały do aktorów, grających w „Cichej nocy”, czyli Agnieszki Suchory i Arkadiusza Jakubika. Film ten otrzymał jeszcze statuetki za najlepszy dźwięk (Jerzy Murawski, Kacper Habisiak, Marcin Kasiński) i zdjęcia (Piotr Sobociński jr). I wreszcie nagroda dla Dawida Ogrodnika za najlepszą rolę męską.

„Twój Vincent” i „Sztuka Kochania” po dwie statuetki

Za najlepszą scenografię uhonorowano twórców filmu „Twój Vincent”, a nagrodę odebrali Matthew Button, Piotr Dominiak, Maria Duffek i Rafał Waltenberger.  Dorota Kobiela, Justyna Wierszyńska dostały nagrodę za montaż tego obrazu. Z kolei za najlepszą muzykę uznano tę z filmu „Sztuka Kochania”, którą stworzył Radzimir Dębski. Druga statuetka dla historii Michaliny Wisłockiej powędrowała do odtwórczyni roli kobiecej, czyli Magdaleny Boczarskiej. Po jednej nagrodzie otrzymały jeszcze „21 x Nowy Jork”, reż. Piotr Stasik jako najlepszy film dokumentalny, „Wataha”, sezon 2, reż. Kasia Adamik, Jan P. Matuszyński jako najlepszy filmowy serial fabularny, Cristobal Pidre, Florence Scholtes, Małgorzata Zacharska za kostiumy do filmu „Maria Skłodowska-Curie” oraz „The Square” w reżyserii Rubena Ostlunda jako najlepszy film europejski.

Jerzy Stuhr z Orłem za Osiągnięcia Życia (fot. Facebook)

Specjalne nagrody dla „Pianisty” i Jerzego Stuhra

Nagroda najlepszego filmu na 20-lecie Orłów powędrowała w ręce twórców „Pianisty”, którą odebrał witany owacją na stojąco Roman Polański. Niemniej gromkie brawa otrzymał Jerzy Stuhr, którego uhonorowano Orłem za Osiągnięcia Życia.

Historia Orłów

Polskie Nagrody Filmowe – Orły zostały stworzone w 1999 roku przez Dariusza Jabłońskiego, reżysera, producenta filmowego i wieloletniego Prezydenta Polskiej Akademii Filmowej. Przez 20 lat swojej historii stały się jednymi z najbardziej prestiżowych i pożądanych nagród na polskim rynku filmowym, trafiając rokrocznie w ręce najlepszych polskich filmowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *