Magdalena to młoda kobieta, która nie mówi – komunikuje się ze światem poprzez muzykę. Nocami próbuje swoich sił w klubie, marząc o zagranicznej karierze didżejki. W ciągu dnia stara się zajmować pięcioletnią córką, którą wychowuje razem z matką. Z racji swojej dysfunkcji trudno jest jej znaleźć i utrzymać pracę, a nieporozumienia z matką sprawiają, że sytuacja w domu staje się coraz bardziej napięta.
Kiedy na swojej drodze spotyka znaną didżejkę Julię, która bierze ją pod swoje skrzydła i obiecuje wyjazd do Berlina na słynną imprezę branżową, zaczyna wierzyć, że wszystko się ułoży, a marzenia mają szansę się spełnić. Niestety, trudna przeszłość, od której Magdalena cały czas ucieka, zaczyna ją doganiać i niszczyć to, co zdołała osiągnąć.
Reżyser o filmie
– Magdalena jest outsiderem. Pozornie, jej historia nie jest w żaden sposób wyjątkowa. Nie jest superbohaterem czy kimś stojącym przed wielkimi wydarzeniami. Jej problemy są w wielkim świecie małe i codzienne, rozpoznawalne na każdym osiedlu. Spotykamy się z trzema pokoleniami kobiet, żyjącymi w tej samej powtarzającej się sytuacji. Życie na najniższym szczeblu drabiny społecznej, warte parę stówek – mówi reżyser. – Wyjątkowość historii Magdaleny, jest jedynie przypadkowym efektem. Jej problemem nie jest to, że nie potrafi mówić, tylko, że nie chce/nie potrafi się komunikować. Jedyny pozytywny punkt w jej życiu manifestuje się w muzyce – jednak, jest to kolejna zbudowana przez Magdalenę bariera. Muzyka pozwala jej na dotykanie i manipulowanie innymi na parkiecie, ale jest to jedynie jednostronna komunikacja – i przez to, również złudna – dodaje Filip Gieldon.
– Świat jest niesprawiedliwy, a jej sytuacja zmienia się jedynie przez jej decyzje i przez jej konfrontowanie się z własnymi problemami. Fabularnie, jest to świat warty kilka banknotów. Emocjonalnie, jest walką z przeszłością, której nie da się oszukać. Oba tematy są mi bliskie. Nasza bohaterka zmagając się z rzeczywistością i rozwiązując bieżące problemy nie zajmuje się tymi, które są najgłębiej. Im dalej Magdalena ucieka od przeszłości, gdzie ukrywają się jej demony, tym dalsza jest jej droga powrotna, żeby się z nimi zmierzyć. Dla mnie sensem tego filmu jest walka, którą Magdalena podejmuje, aby mogła zadbać o coś pięknego w swoim życiu – podsumowuje autor scenariusza.
Obsada i twórcy filmu
W obsadzie filmu oprócz Magdaleny Żak, znaleźli się m.in. Natalia Sikora, Anna Gajewska, Marcin Wiercichowski czy Maja Malesa. Autorem scenariusza jest reżyser Filip Gieldon. Za zdjęcia do filmu odpowiada Stanisław Horodecki, za muzykę – Marcin Sucharski i Marta „Praktyczna Pani” Kondej, za scenografię – Maja Pawlikowska, za kostiumy – Aleksandra Jaszczenko-Rodzik, za charakteryzację – Joanna Siwy, za dźwięk – Anna Stadniczeńko, a za montaż – Marcin Sucharski.
Producentami filmu – produkcji AIDU – są Kuba Kosma, PGP i Krzysztof Grudziński, a koproducentem Telewizja Polska. Producenci wykonawczy to: Natalia Łodygowska i Eryk Więcławski, a kierownik produkcji – Natalia Łodygowska. Za dystrybucję filmu odpowiada Holly Pictures.