Wieloletnia tradycja i współczesna moralność. Reportaż „Kraj niespokojnego poranka”
10 września, 2021
Najgorsze może stać się początkiem dobrego? „Najszczęśliwszy człowiek na Ziemi”
15 września, 2021

„Chciałem być”. Premiera sztuki o Krzysztofie Krawczyku w Powszechnym w Łodzi

Spektakl jest inspirowany postacią Krzysztofa Krawczyka (fot. Tomasz Stańczak)

To subiektywne spojrzenie na fenomen Krzysztofa Krawczyka jako artysty i człowieka i pierwszy spektakl po jego śmierci. – Rozpoczynając próby, nikt z nas nie pomyślał nawet o tym, że Krzysztof Krawczyk nie będzie mógł być obecny na prapremierze. Ze względu na szacunek dla wdowy, syna i bliskich zmieniliśmy termin prapremiery – podkreśla Ewa Pilawska dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi. To historia wzlotów i upadków, wielkiej popularności w Polsce, a jednocześnie pewnego niedosytu związanego z tournée po Stanach Zjednoczonych. – Będzie historią „muzycznych wskrzeszeń”, próbowania różnych gatunków, w pewnym sensie będzie także moją wariacją na temat polskiej muzyki w ogóle. Na kolejnej płaszczyźnie spektaklu jest życie emocjonalne i duchowe, wszystko to, co działo się poza sceną – mówi reżyser Michał Siegoczyński. Spektakl „Chciałem być” widzowie obejrzą na Dużej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi i jest to pierwsza prapremiera tego sezonu.

Pięknie żyć, garściami życie brać… Czy tak właśnie wygląda sława? – Inspirujemy się postacią Krawczyka, aby dotknąć paradoksu bycia gwiazdą show-biznesu. Interesuje mnie przekroczenie pewnej granicy, przejście na drugą stronę ekranu telewizora, to znaczy: jak bardzo różni się wizerunek ikony popkultury na scenie od jej normalnego życia? Jak spotyka się wyobrażenie o kimś z prozą życia? – dodaje Siegoczyński. – Stylistycznie będzie to zderzenie, kolaż różnych estetyk – m.in. musicalu, komedii, cytatów z popkultury i wątków biograficznych – przyznaje reżyser i jednocześnie autor sztuki.

Spektakl „Chciałem być” został zrealizowany na XXVII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Prapremiera sztuki „Chciałem być” odbywa się we wrześniu, kolejne przedstawienia będzie można obejrzeć w październiku, listopadzie, grudniu oraz w dalszej części sezonu.

(fot. Tomasz Stańczak)

Twórcy o spektaklu

– Podkreślam często, że w teatrze bardzo ważne jest ryzyko artystyczne – otwieramy więc nowy sezon prapremierą. Zaprosiłam Michała Siegoczyńskiego, który pracuje nad spektaklem w Teatrze Powszechnym już po raz czwarty. Do głównej roli zaproponował Mariusza Ostrowskiego – mówi Ewa Pilawska, dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi.

– Pytanie, dlaczego zależało mi na wyreżyserowaniu sztuki o Krzysztofie Krawczyku jest w jakimś sensie retoryczne. Krzysztof Krawczyk to bardzo barwna postać, każdy od razu rozpoznaje jego twórczość – niezależnie od wieku i pokolenia. Ja dorastałem razem z tą muzyką, ale to właściwie bez znaczenia, bo uważam, że nie trzeba być kolekcjonerem płyt Krzysztofa Krawczyka, żeby bardzo dobrze znać jego twórczość – mówi Michał Siegoczyński, reżyser „Chciałem być”.

Twórcy i obsada spektaklu

Za scenariusz i reżyserię odpowiada Michał Siegoczyński, za scenografię i kostiumy Katarzyna Sankowska, a asystentką scenografki jest Anna Drobczyk. Muzykę opracował Piotr Mania, choreografię Alisa Makarenko, a prezentację multimedialną Natalia Mentkowska. Operatorki kamery to Ewa Borowska/Paula Wilczyńska, nagranie partii gitarowych – Przemysław Hanaj, konsultacja dramaturgiczna – Patryk Warchoł.

W obsadzie znaleźli się: Mariusz Ostrowski, Karolina Krawczyńska, Diana Krupa, Karolina Łukaszewicz, Paulina Nadel, Ewa Sonnenburg, Filip Jacak, Jakub Kotyński i Artur Majewski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *