Narkotyczne transe, namiętność i mrok. „Ognisty anioł” po raz pierwszy w stolicy
13 maja, 2018
Wilki gra(su)ją już od 26 lat! Podwójna płyta z okazji nieokrągłego jubileuszu
15 maja, 2018

Cała Polska będzie żyć literaturą. Czas na Międzynarodowy Festiwal Apostrof

Tłumy uczestniczą w spotkaniach z twórcami w ramach Festiwalu Apostrof (fot. Facebook)

Siedem dni, siedem miast, dziesiątki spotkań i dyskusji, a także premiery oczekiwanych książek, teatr improwizowany oraz najlepsze literackie brzmienia podczas koncertów. Oprócz najważniejszych polskich twórców, na Międzynarodowym Festiwalu Literatury pojawią się autorzy z wielu zakątków świata. Literacko skupi się on na tłumaczeniu, ideowo na naturze, a kulinarnie na trendzie zero waste. Festiwal organizowany przez Empik w dniach 14-20 maja to prawdziwa uczta dla miłośników literatury.

Zestaw polskich i zagranicznych gwiazd wygląda w tym roku imponująco. Są to m.in. Orhan Pamuk, Magdalena Grzebałkowska, Katarzyna Bonda, Natalia Fiedorczuk, Nathan Hill, Graham Masterton, Sofi Oksanen, Peter V. Brett, Andrzej Franaszek, Wojciech Chmielarz, Jacek Hugo-Bader, Mariusz Czubaj, Jakub Żulczyk, Olga Tokarczuk i Katarzyna Nosowsk, a także A. J. Finn.

Wśród polskich premier znajdzie się „Pokochawszy. O miłości w języku” Jerzego Bralczyka i Lucyny Kirwil. Dorota Masłowska zaprezentuje czytelnikom swoją najnowszą gatunkową hybrydę „Inni ludzie”. Z publicznością spotka się także Jakub Małecki, który przedstawi intrygujące połączenie realizmu magicznego z powieścią dresiarską, jaką nakreślił na kartach książki „Dżozef”. Miłośnicy literatury porozmawiają również z Katarzyną Puzyńską o jej powieści „Nora”, z Wojciechem Tochmanem o wydanym ponownie reportażu „Dzisiaj narysujemy śmierć” oraz z Jackiem Dukajem, który przedstawi najodważniejszy projekt literacki 2017 roku „Serce ciemności”.

Plakat tegorocznej edycji Festiwalu (fot. mat. pras.)

Dyskusje wokół tłumaczeń

W tym roku Apostrof to nie tylko spotkania z pisarzami, ale również szereg dyskusji wokół tłumaczeń. O to „Jak pisać o przelanej krwi” Łukasz Orbitowski zapyta Ewę Winnicką, Cezarego Łazarewicza i Justynę Kopińską. „Tłumaczenia świata” dokona Włodzimierz Nowak w towarzystwie Olgi Stanisławskiej, Macieja Zaremby Bielawskiego i Magdaleny Grochowskiej. O „Tłumaczenie wspólnoty” pokusi się Monika Płatek w rozmowie z Joanną Tokarską-Bakir, Mikołajem Grynbergiem oraz Mirosławem Tryczykiem. Pisarze Beata Chomątowska, Małgorzata Czyńska, Marcin Kołodziejczyk i Adam Leszczyński będą również dyskutowali o „Tłumaczeniu brzydoty”, a Sylwia Chutnik zapyta Martynę Bundę, Patrycję Pustkowiak oraz Radkę Franczak o doświadczenie bycia dziewczyną. To zresztą tylko część tematów z cyklu dyskusji przygotowanych przez kuratora tegorocznej edycji festiwalu – Jacka Dehnela.

Klub festiwalowy Apostrofu

Po raz kolejny w Ogrodzie Powszechnym w Warszawie powstanie klub festiwalowy Apostrofu. W tym roku działać będzie tu pop-up restauracja serwująca dania, które wpisują się w trend zero waste. Umiejętność świadomego i ekonomicznego wykorzystywania resztek produktów spożywczych jest niezwykle ważna. Dowodem na to są niepowtarzalne przepisy i pomysły na to jak nie marnować jedzenia, które przedstawią Maia Sobczak – autorka książki „Qmam kasze. Do ostatniego okruszka” oraz Sylwia Majcher, autorka książki „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku”. A skoro jesteśmy w ogrodzie, to sporo będziemy rozmawiać o naturze – m.in. z Weroniką Muszkietą i Olą Sieńko, autorkami książki „Projekt Rośliny” czy Anną Kamińską, autorką książki „Białowieża szeptem”. Specjalnie dla festiwalu powstanie też plenerowa wystawa dla dzieci „Mrówki wspaniałe”, której kuratorką jest Ewa Solarz.

Festiwalowy klub Apostrofu (fot. mat. pras.)

Muzyczne gwiazdy na scenie

Na muzycznej scenie Apostrofu pojawi się Karolina Czarnecka ze swoim nowym projektem UV. Bisz i Radex, czyli błyskotliwy głos rodzimego hip-hopu oraz lider formacji Pustki zagrają w towarzystwie Katarzyny Nosowskiej, która na tegorocznym Apostrofie zadebiutuje jako pisarka. Jeden z koncertowych wieczorów w klubie festiwalowym należeć będzie do Króla, czyli wokalisty i kompozytora Błażeja Króla. Na scenie wystąpi też teatr improwizowany Klancyk, wspierany m.in. przez Annę Kamińską i Joannę Pawluśkiewicz.

Na wszystkie wydarzenia festiwalu obowiązuje wstęp wolny. Wyjątek stanowią warsztaty, na które obowiązują zapisy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *