Hołd niezrównanej artystce. „Whitney Houston: I Wanna Dance With Somebody” w kinach
23 grudnia, 2022
O końcu i początku. „Światło i płomień. Odrodzenie i zniszczenie Rzeczypospolitej”
30 grudnia, 2022

Brawurowa komedia, która zmienia się w farsę. „Berlin Berlin” w Teatrze Współczesnym

W główne role wcielają się: Lidia Sadowa - Emma Keller i Mariusz Ostrowski - Ludwig (fot. Marta Ankiersztejn)

Berlin Wschodni odgradza od wolnego świata potężny i dobrze strzeżony mur graniczny.  Emma i Ludwig podejmują pełną ryzyka próbę ucieczki na Zachód. Emma dostaje pracę pielęgniarki matki Wenera w mieszkaniu, w którym jest tajne przejście na drugą stronę muru – wystarczy je udrożnić. Plan wydaje się doskonały, ale jego realizacja staje się niezwykle skomplikowana: Werner okazuje się wysokim funkcjonariuszem policji politycznej Stasi, w dodatku zakochuje się w Emmie do szaleństwa, a w mieszkaniu roi się od szpiegów. Trudności gwałtownie się mnożą, akcja nabiera szalonego tempa, komedia zmienia się w farsę. Sztuka „Berlin Berlin” zdobyła we Francji w 2022 roku dwie nagrody Moliera: za najlepszą komedię i rolę aktorską. Polską inscenizację wystawia Teatr Współczesny w Warszawie.

Za przekład sztuki autorstwa Patricka Haudecoeura i Géralda Sibleyrasa odpowiada Barbara Grzegorzewska, za reżyserię i opracowanie muzyczne – Wojciech Adamczyk, za scenografię – Marcelina Początek-Kunikowska, a za kostiumy – Anna Englert.

W obsadzie spektaklu znaleźli się: Lidia Sadowa (Emma Keller), Mariusz Ostrowski (Ludwig), Sławomir Grzymkowski (Werner Hofmann), Joanna Jeżewska (Birgit Hofmann), Kinga Tabor (Hildegarda), Leon Charewicz (Hans), Sławomir Orzechowski (Generał Munz), Krzysztof Wakuliński (Komandor Neptun), Sebastian Świerszcz (Agent Stasi 1) i Dariusz Dobkowski (Agent Stasi 2).

(fot. Marta Ankiersztejn)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *