„Lubię oglądać się w krzywym zwierciadle”. Irena Santor na scenie i prywatnie
16 marca, 2020
Wstrząsające opowieści i chęć powrotu do domu. Powieść „Pszczelarz z Aleppo”
18 marca, 2020

Bohaterowie drugiego planu czy kluczowe postaci ekspedycji. „Lekarze w górach”

„Lekarze w górach” to opowieść o granicach ludzkich możliwości, o człowieczeństwie, które przechodzi egzamin ponad chmurami (fot. pxhere.com)

To niezwykła opowieść o najbardziej spektakularnych akcjach ratunkowych, górskich tragediach, których uniknięto tylko dzięki poświęceniu lekarzy. Książka „Lekarze w górach. Bohaterowie drugiego planu” to także historia tajemnic ludzkiego organizmu na wysokościach, wystawionego na ekstremalne warunki „strefy śmierci”, człowieczeństwa, które przechodzi egzamin ponad chmurami. Autorzy Jerzy Porębski i Wojciech Fusek przedstawiają barwną panoramę niepowtarzalnych „lekarskich typów” – ludzi, którzy jeśli trzeba, potrafią zrobić operację na własnym ciele, albo ryzykować własne życie, by ratować innych. Bez nich nie byłoby wśród żywych wielu z dzisiejszych herosów wysokogórskiego wspinania, jak Krzysztof Wielicki. – Pełna barwnych, dramatycznych opowieści ale i skondensowanej wiedzy na temat ratownictwa i górskiej medycyny. Sam jestem jednym z opisanych pacjentów, przepraszam, bohaterów tej książki – mówi himalaista.

W złotych latach polskiego himalaizmu niewiele było wypraw bez udziału lekarza, Dziś zmienia się charakter wspinaczki i choć ratownictwo oraz medycyna górska zrobiły ogromny postęp, to coraz częściej, małe zespoły ekstremistów nie mają w składzie doktora, a co najwyżej mail i telefon do niego. Czy to dobrze? Autorzy tej książki przybliżają rolę lekarzy, opisują najbardziej dramatyczne wypadki w historii polskiego himalaizmu, ale też codzienność w bazie, często zabawną. Rozmawiają ze wspinaczami i z samymi lekarzami, prezentują sylwetki kilku najintensywniej w górach działających. Sięgają do historii, by pokazać jak rozwijało się ratownictwo oraz medycyna górska. Piszą o tematach okołomedycznych, jak choćby tych związanych z częstymi na wysokości doznaniami poza ciałem. Nie stronią od bolesnych opowieści, gdy na ratunek było już za późno. Z subtelnością opisują chwile, kiedy wspinacz i lekarz przegrywali ten najważniejszy pojedynek, bój o życie.

– Na pierwszych wyprawach w góry najwyższe nasi lekarze uprawiali takie medyczne judo, udo się albo nie udo. Z czasem zdobyli wiedzę, nabrali wprawy ratując zdrowie, a czasem życie wielu z nas. Ich zadania nie sprowadzały się do wydawania pigułek. Jedni świetnie się wspinali, inni w bazie robili za psychologa, a czasem i spowiednika – mówi Krzysztof Wielicki, himalaista. – Każdemu, kto się wspina może przytrafić się wypadek. Mówią, że to tylko kwestia czasu. Wtedy wiele, bo nawet całe życie, zależy od lekarza. Szybka diagnoza, odpowiednie działanie, to klucz do uratowania życia. Autorzy, opisując autentyczne wypadki, omawiają problemy z jakimi my lekarze wypraw zetknęliśmy się w bazie, w ścianie, a czasem w karawanie – mówi prof. dr hab. n. med. Lech Korniszewski.

(fot. arch. pryw.)

O autorach

Wojtek Fusek to przez 26 lat dziennikarz i redaktor „Gazety Wyborczej”. Zaczynał w dziale sportowym, którym kierował do połowy lat 90. XX wieku. Dziewięć lat szefował „Gazecie Stołecznej” i nadzorował redakcje lokalne, był współtwórcą i dyrektorem serwisów Sport.pl, Off.sport.pl, dyrektorem wydawniczym „GW” oraz zastępcą redaktora naczelnego „GW”. Redaguje oraz pisze scenariusze oraz książki i artykuły o tematyce górskiej. Autor bloga „Pod górę, extremalne pisanie” oraz miłośnik kultury górskiej. Ma liczący ponad tysiąc tomów księgozbiór górski. W młodości wspinał się w Tatrach i Dolomitach. Uczestnik rajdów adventure. Przemierzył Spitsbergen, Góry Atlasu, Patagonię, wędrował przez Himalaje, a dziś pasjonat ski-turingu.

Jerzy Porębski to agent literacki i współautor książek górskich, scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych. Pasjonat kultury górskiej, wspinaczki, a także historii, miłośnik literatury podróżniczej, interesuje się odkryciami i odkrywcami. Twórca filmów o alpinizmie oraz ratownictwie górskim. Pomysłodawca i producent wykonawczy serii książek i filmów z cyklu „Polskie Himalaje”. Wielokrotnie nagradzany na festiwalach górskich. Członek jury na festiwalach filmów górskich w Hiszpanii, Peru, Czechach, czy Bułgarii. Silnie związany z Beskidami, wierny kibic Podbeskidzia Bielsko-Biała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *