Miłość metodą na oswojenie lęku przed śmiercią. Sztuka „Pustka” w Collegium Nobilium
30 maja, 2021
W tajemniczym ogrodzie państwa Gucwińskich. Reportaż „Zwierzęta i ich ludzie”
2 czerwca, 2021

Bogato ilustrowany przewodnik dla dużych i małych. Przygodę w Tatrach czas zacząć!

Książka „Tatry” to kompendium wiedzy dla małych odkrywców (fot. mat. pras.)

– Gdy raz wybierzecie się na wycieczkę w Tatry, obiecuję, że będziecie chcieli tam wrócić! – zapewnia Paweł Skawiński i wie co mówi, bo sam spędził w tych górach niemal całe swoje dorosłe życie. A wszystko zaczęło się niewinnie, od wycieczki z rodzicami, z nocowaniem w schroniskach i burzą podczas wspinaczki. Książka „Tatry. Przewodnik dla dużych i małych” to spisane przez dziennikarkę radiową i autorkę książek dla dzieci, Barbarę Gawryluk, pełne anegdot, cennych informacji, porad i przestróg, kompendium wiedzy dla małych odkrywców, na temat najsłynniejszych polskich gór. Swoimi opowieściami ubarwił ją wieloletni dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, a pięknymi ilustracjami ożywił Adam Pękalski.

Z takim przewodnikiem warto wybrać się na wyprawę w najsłynniejsze polskie góry, do ostępów leśnych, jaskiń i góralskich chat. Można tam spotkać wilki, rysie, kozice, świstaki, a nawet niedźwiedzie. Dowiedzieć się, jak zachować się na szlaku, skosztować góralskich specjałów, poznać szczyty, doliny, stawy i potoki. I nie bójcie się, bo z takim przewodnikiem jak Paweł Skawiński – leśnik, taternik, ratownik górki, instruktor narciarski – będziecie przygotowani na każdą okazję.

„Świstaki to zwierzęta, które w Polsce można zobaczyć tylko w Tatrach. Jednak ich obserwacja, to niełatwe zadanie. Żyją daleko od szlaków turystycznych, na dodatek większą część roku spędzają pod ziemią. Świstaki tworzą rodziny składające się z mamy, taty i kilkorga dzieci. Ich domy to systemy norek i korytarzy. W lecie świstaki chowają się w płytkich norach, sporo czasu spędzają też na górskich stokach, szukając pożywienia. Chętnie wygrzewają się na wielkich głazach, albo bawią się i ścigają na zielonych halach. Zimowe nory tych zwierząt schowane są głęboko pod ziemią i wyścielone suchą trawą. Zasypiając na zimę, świstak zwija się w kłębek, a temperatura jego ciała spada do około 8 stopni – ten stan nazywamy hibernacją.”

O autorach

Barbara Gawryluk to autorka książek dla dzieci, tłumaczka i dziennikarka radiowa. Laureatka Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za książkę „Zuzanka z pistacjowego domu”, przyznawanego przez Polską Sekcję IBBY wyróżnienia za rozpowszechnianie czytelnictwa w audycji „Książka na szóstkę” oraz nagrody 112 Award od międzynarodowej organizacji EENA, za „Małych bohaterów”. Jej „Dżok. Legenda o psiej wierności” został wyróżniony w 2007 roku przez dziecięce jury Polskiej Sekcji IBBY, a pięć lat później, z okazji jubileuszu kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, trafił na listę 10 ważnych książek. Barbara Gawryluk przełożyła także na język polski wiele doskonałych tytułów szwedzkiej literatury dziecięcej, w tym serię o Komisarzu Gordonie. Prywatnie jest mamą i babcią. Mieszka w Krakowie.

Paweł Skawiński to były dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, przewodnik tatrzański od 50 lat i ratownik ochotnik z wieloletnim doświadczeniem. Leśnik z wykształcenia, taternik z zamiłowania, a także instruktor narciarski. Na pierwsze wędrówki po Tatrach wyruszał z rodzicami i zawsze marzył o tym, że kiedyś będzie chodził w te piękne i niedostępne góry do pracy. Żeby to osiągnąć, postanowił zostać leśnikiem. Z okien swojego domu w Zakopanem codziennie podziwia swoje ukochane góry.

Adam Pękalski to grafik, ilustrator – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tworzy ilustracje do książek, reklamy oraz prasy. Współpracował z takimi czasopismami, jak: „Miś”, „Charaktery”, „Pani”, „Nasze Morze”, „Przekrój” czy „National Geographic Traveler”. Zilustrował m.in.: książki „Julian i Irena Tuwim dzieciom”, „Praktyczny pan” autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel oraz „Mała historia kuchni. Dzieje się je” pióra Łukasza Modelskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *