„Cena naszych marzeń. Sportowe biografie bez cenzury”. Reportaż nie tylko o sporcie
3 sierpnia, 2022
Nagrodzona adaptacja arcydzieła Honoré de Balzaca. „Stracone złudzenia” w kinach
5 sierpnia, 2022

Biografia pełna nieznanych faktów. „Bogini. Tajemnice życia i śmierci Marilyn Monroe”

„Bogini. Tajemnice życia i śmierci Marilyn Monroe” to nie tylko biografia śledcza (fot. flickr.com)

Wydawałoby się, że o Marilyn wiemy już wszystko. Wiele informacji było jednak blokowanych ze względów politycznych i część z nich mogła być ujawniona dopiero teraz. Anthony Summers, autor książki „Bogini. Tajemnice życia i śmierci Marilyn Monroe” – dotarł do osób, które nie tylko odsłaniają nieznane fakty dotyczące życia i śmierci Marilyn, ale też – a może wręcz przede wszystkim – stawiają w nowym świetle jedne z najważniejszych aspektów amerykańskiej polityki XX wieku. Summers, który na potrzeby książki przeprowadził ponad 600 rozmów (pierwsze niedługo po śmierci Marilyn, ostatnie w ubiegłym roku) przedstawia w niej nowe źródła, które jeszcze wyraźniej pokazują rolę, jaką w przedwczesnym odejściu tej wielkiej gwiazdy kina mieli bracia Kennedy: ówczesny prezydent i jego brat, prokurator generalny.

Uzależnienia, toksyczne związki i tajemnicza śmierć. Życie jak rollercoaster: legiony kochanków (i kochanek), demony przeszłości i powiązania z mafią. Kim naprawdę była Marylin Monroe? Seksbombą czy zagubioną dziewczynką? Utalentowaną aktorką czy hochsztaplerką, która zrobiła karierę przez łóżko? Naiwną marzycielką czy przebiegłą manipulantką, która nigdy nie przestawała grać? Dlaczego ikona seksu uwielbiana przez mężczyzn szukała pocieszenia w ramionach kobiet?

Na platfomie Netflix 27 kwietnia swoją premierę miał film dokumentalny „Tajemnice Marilyn Monroe: Nieznane nagrania”, zawierający materiały archiwalne i wywiady z osobami z najbliższego otoczenia ikony kina. Wywołał burzę, bo podważa oficjalną przyczynę śmierci Marilyn. Jak naprawdę wyglądał dzień, w którym zmarła gwiazda Hollywood? Czy gwiazda zmarła w karetce w drodze do szpitala? Jaką rolę odegrali ostatniego wieczora przed jej śmiercią bracia Kennedy i dlaczego zatuszowali oni wiele dowodów w sprawie jej śmierci? I czemu przez blisko 60 lat nie możemy dotrzeć do prawdy?

Film na podstawie książki

Kanwą filmu Netflixa jest książka „Bogini. Tajemnice życia i śmierci Marilyn Monroe”, przełomowa biografia autorstwa dziennikarza śledczego Anthony’ego Summersa, która napisana została na podstawie ponad 600 wywiadów, które autor przeprowadził z przyjaciółmi, kochankami i osobami z najbliższego otoczenia aktorki. Wydana lata temu, właśnie została uaktualniona i wzbogacone o nowe dowody i fakty. Ukazała się w tłumaczeniu Grażyny Jagielskiej i Henryka Ziętka, krótko przed 60. rocznicą tragicznej śmierci Marilyn Monroe.

Kultowa i szokująca biografia, od lat uznawana jest za najlepiej napisaną historię jednej z największych ikon kina XX wieku. To historia magnetyzującej i wielowymiarowej postaci, która w wyjątkowy sposób opowiada o Ameryce i Hollywood połowy XX wieku. „Taśmy, które zgromadziłem podczas pisania tej książki, nigdy nie były publicznie dostępne” – mówi Summers. „Dowody sugerują, że okoliczności jej śmierci zostały zatuszowane ze względu na jej powiązania z braćmi Kennedy”.

O autorze

Anthony Summers jest cenionym dziennikarzem śledczym i biografem gwiazd, finalistą Nagrody Pulitzera i autorem bardzo dobrze sprzedających się książek non-fiction. Starannie udokumentował życie Marilyn Monroe, przeprowadzając ponad 600 wywiadów.

W 2022 roku ukaże się także film „Blondynka” na podstawie książki Joyce Carol Oates.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *