„Jeszcze dzień życia” najlepszą europejską animacją. Reżyser zdradza kulisy filmu
18 grudnia, 2018
Moda to lustro kobiecej historii. Przejrzyj się w nim w książce „Polskie piękno”
19 grudnia, 2018

Bez nich często nie zostaliby wielcy. „Zapomniane rodzeństwa sławnych Polaków”

Józef Czapski i Maria Czapska, Paryż 1925 rok (fot. Pracownia Fotograficzna MNK)

Czy siostra Fryderyka Chopina również grała na fortepianie, czy brat Adama Mickiewicza także był dobrym poetą oraz jakie relacje łączyły Marię Skłodowską-Curie z jej rodzeństwem? Wielcy Polacy mieli siostry i braci, bez których często nie zostaliby ani sławni ani wielcy. O nich właśnie, tych ukrytych zwykle w cieniu, opowiada Ewa Jałochowska w swojej książce  „W cieniu sławy. Zapomniane rodzeństwa sławnych Polaków”.

Paradoksalnie różnice między ludźmi najlepiej widać na przykładach rodzeństw. Jeden z braci po ojcu odziedziczył delikatność, drugi po matce determinację i charyzmę i to właśnie ten drugi został wielkim politykiem. O nim śpiewane są pieśni, jego imieniem nazywane są ulice. Co na to brat? Jest dumny, lecz także zazdrosny. Kocha i ma żal, jak Andrzej Witos. Albo jest całkiem inaczej. Helena przez całe życie z oddaniem pomagała Marii Skłodowskiej-Curie. Ludwika Chopin do ostatniej chwili siedziała przy łóżku umierającego brata. Ale z kolei Izabela Boznańska nie kryła złości. Nienawidziła sukcesu Olgi i nienawidziła samej siebie. Mimo to w tajemnicy pomagała siostrze, wybitnej malarce.

Ewa Jałochowska przedstawia historie osiemnastu rodzeństw, koncentrując się na tych, którzy przez całe życie czuli, że ich rola jest drugoplanowa. Są to m.in. Franciszek Mickiewicz, Stanisław Żeleński, Helena Skłodowska, Helena Sienkiewicz, Ludwik Norwid, Izabela Boznańska, Andrzej Witos czy Bronisław Piłsudski. To jednak nie książka historyczna, choć oparta na solidnej kwerendzie bibliotecznej i dokumentach. Zamierzeniem autorki jest nie tylko przybliżenie zapomnianych postaci sióstr i braci sławnych Polaków, ale też pokazanie, że żyjąc blisko, wzajemnie wpływamy na siebie. I choć nie wszyscy osiągamy sławę, każde życie jest ważne, także to, które pozostaje w cieniu.

(fot. mat. pras.)

O autorce

Ewa Jałochowska to absolwentka historii sztuki, która przez kilka lat była redaktorem w dziale kultury Redakcji Internetowej Polskiego Radia. Teksty poświęcone sztuce i kulturze publikowała także w „Tygodniku Powszechnym”, „Wiedzy i Życiu” i portalu tygodnika „Polityka”. Autorka „Historii sztuki dla dzieci i rodziców. Rozmowy z Kajtkiem” oraz „Duchów Singapuru”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *