Paradoksalnie różnice między ludźmi najlepiej widać na przykładach rodzeństw. Jeden z braci po ojcu odziedziczył delikatność, drugi po matce determinację i charyzmę i to właśnie ten drugi został wielkim politykiem. O nim śpiewane są pieśni, jego imieniem nazywane są ulice. Co na to brat? Jest dumny, lecz także zazdrosny. Kocha i ma żal, jak Andrzej Witos. Albo jest całkiem inaczej. Helena przez całe życie z oddaniem pomagała Marii Skłodowskiej-Curie. Ludwika Chopin do ostatniej chwili siedziała przy łóżku umierającego brata. Ale z kolei Izabela Boznańska nie kryła złości. Nienawidziła sukcesu Olgi i nienawidziła samej siebie. Mimo to w tajemnicy pomagała siostrze, wybitnej malarce.
Ewa Jałochowska przedstawia historie osiemnastu rodzeństw, koncentrując się na tych, którzy przez całe życie czuli, że ich rola jest drugoplanowa. Są to m.in. Franciszek Mickiewicz, Stanisław Żeleński, Helena Skłodowska, Helena Sienkiewicz, Ludwik Norwid, Izabela Boznańska, Andrzej Witos czy Bronisław Piłsudski. To jednak nie książka historyczna, choć oparta na solidnej kwerendzie bibliotecznej i dokumentach. Zamierzeniem autorki jest nie tylko przybliżenie zapomnianych postaci sióstr i braci sławnych Polaków, ale też pokazanie, że żyjąc blisko, wzajemnie wpływamy na siebie. I choć nie wszyscy osiągamy sławę, każde życie jest ważne, także to, które pozostaje w cieniu.
O autorce
Ewa Jałochowska to absolwentka historii sztuki, która przez kilka lat była redaktorem w dziale kultury Redakcji Internetowej Polskiego Radia. Teksty poświęcone sztuce i kulturze publikowała także w „Tygodniku Powszechnym”, „Wiedzy i Życiu” i portalu tygodnika „Polityka”. Autorka „Historii sztuki dla dzieci i rodziców. Rozmowy z Kajtkiem” oraz „Duchów Singapuru”.