Imperium zła i zagrożenie dla świata? Obraz Rosji w „Będzie to, co było”
15 lipca, 2018
Czas radosny, a jednocześnie pełen grozy. „Polska 1918” to podróż w przeszłość
17 lipca, 2018

„Bez kobiet nie byłoby Polski”. Iskra na drodze do wolności w stulecie niepodległości

Na kanwie książki „Iskra” TVP przygotowało serial „Drogi wolności” (fot. mat. pras.)

Miłość, żądza, zdrada i honor. Jedna rodzina, trzy siostry i wspólne marzenie. W cyklu „Drogi do wolności” historia odzyskiwania przez Polskę niepodległości przenika się z opowieścią o wzlotach i upadkach, sukcesach i rozczarowaniach, radościach i dramatach kilku pokoleń kobiet. Losy bohaterów powieści „Iskra” autorstwa Stanisława Krzemińskiego, będzie można jesienią śledzić również w serialu „Drogi wolności”.

Jest lato 1914 roku. Siostry Biernackie wracają z Lanckorony do Krakowa. W powietrzu wiszą zmiany, mówi się o wojnie. Tymczasem Lala nie może przestać fantazjować o przystojnym lotniku Ludwigu, Marynia nieustannie myśli o Szymonie, a Alina udziela lekcji polskiego tajemniczemu Austriakowi. Jeszcze nie wie, że przez tego człowieka ustalony w ich rodzinie porządek runie jak domek z kart. Nadchodzi czas, by siostry wzięły sprawy we własne ręce i zmierzyły się z nękającymi rodzinę demonami przeszłości.

– Wielka historia i wielkie uczucia. Po przeczytaniu „Iskry” nie mam już żadnych wątpliwości bez kobiet nie byłoby Polski. Dawno się tak nie wzruszyłam. Jestem pewna, że wszystkie czytelniczki będą zachwycone – mówi pisarka Anna Herbich.

O autorze 

Stanisław Krzemiński to siedemdziesięcioletni debiutant, producent telewizyjny i współautor sukcesu seriali „Plebania” i „Londyńczycy”. Impulsem do stworzenia historii rodziny Biernackich było dla niego odnalezienie zapisków, które przez ćwierć wieku prowadziła jego matka.

W niedzielę 15 lipca 2018 roku na antenie TVP1 wyemitowany został pilotażowy odcinek serialu „Drogi Wolności”, na kanwie którego powstała książka. Patronem medialnym książki jest Telewizja Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *