Imperium zła i zagrożenie dla świata? Obraz Rosji w „Będzie to, co było”
15 lipca, 2018
Czas radosny, a jednocześnie pełen grozy. „Polska 1918” to podróż w przeszłość
17 lipca, 2018

„Bez kobiet nie byłoby Polski”. Iskra na drodze do wolności w stulecie niepodległości

Na kanwie książki „Iskra” TVP przygotowało serial „Drogi wolności” (fot. mat. pras.)

Miłość, żądza, zdrada i honor. Jedna rodzina, trzy siostry i wspólne marzenie. W cyklu „Drogi do wolności” historia odzyskiwania przez Polskę niepodległości przenika się z opowieścią o wzlotach i upadkach, sukcesach i rozczarowaniach, radościach i dramatach kilku pokoleń kobiet. Losy bohaterów powieści „Iskra” autorstwa Stanisława Krzemińskiego, będzie można jesienią śledzić również w serialu „Drogi wolności”.

Jest lato 1914 roku. Siostry Biernackie wracają z Lanckorony do Krakowa. W powietrzu wiszą zmiany, mówi się o wojnie. Tymczasem Lala nie może przestać fantazjować o przystojnym lotniku Ludwigu, Marynia nieustannie myśli o Szymonie, a Alina udziela lekcji polskiego tajemniczemu Austriakowi. Jeszcze nie wie, że przez tego człowieka ustalony w ich rodzinie porządek runie jak domek z kart. Nadchodzi czas, by siostry wzięły sprawy we własne ręce i zmierzyły się z nękającymi rodzinę demonami przeszłości.

– Wielka historia i wielkie uczucia. Po przeczytaniu „Iskry” nie mam już żadnych wątpliwości bez kobiet nie byłoby Polski. Dawno się tak nie wzruszyłam. Jestem pewna, że wszystkie czytelniczki będą zachwycone – mówi pisarka Anna Herbich.

O autorze 

Stanisław Krzemiński to siedemdziesięcioletni debiutant, producent telewizyjny i współautor sukcesu seriali „Plebania” i „Londyńczycy”. Impulsem do stworzenia historii rodziny Biernackich było dla niego odnalezienie zapisków, które przez ćwierć wieku prowadziła jego matka.

W niedzielę 15 lipca 2018 roku na antenie TVP1 wyemitowany został pilotażowy odcinek serialu „Drogi Wolności”, na kanwie którego powstała książka. Patronem medialnym książki jest Telewizja Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *