Miliony sprzedanych płyt i 40 lat na scenie. Bryan Adams wystąpi w stolicy
2 maja, 2018
Dior zawitał do Łodzi. Ikony paryskiej mody w Muzeum Włókiennictwa
3 maja, 2018

Bełżec, Sobibór, Treblinka. Cała prawda o akcji „Reinhardt”

Deportacja getta Jędrzejów w 1942 roku (fot. Żydowski Instytut Historyczny)

Na całym świecie Auschwitz stało się symbolem mordu na Żydach, dokonanego przez narodowosocjalistyczne Niemcy. Akcja „Reinhardt”, ze swoimi obozami zagłady: Bełżcem, Sobiborem i Treblinką, pozostaje w cieniu, chociaż jak nic innego pokazuje istotę Holocaustu, czyli przemysłowe zabijanie ludzi. W pierwszej monografii napisanej w języku niemieckim – „Czas zabijania”, Stephan Lehnstaedt przywraca pamięć o dwóch milionach zabitych ludzi.

15 marca 1942 roku rozpoczęła się akcja „Reinhardt”. Niemieccy okupanci wywieźli Żydów z gett w okupowanej Polsce i zagazowali w obozach zagłady w Bełżcu, Sobiborze i Treblince. Do listopada 1943 roku zamordowali w przybliżeniu dwa miliony ludzi, spalili ciała i zakopali popioły. Przeżyło nie więcej niż 150 osób. Równając z ziemią miejsca mordu i paląc wszelkie świadectwa, oprawcy chcieli nie tylko fizycznie zlikwidować ofiary, lecz także jakiekolwiek o nich wspomnienie. Do pewnego stopnia udało im się to.

W pierwszej monografii napisanej w języku niemieckim Stephan Lehnstaedt w rzeczowy, ale i wstrząsający sposób przypomina o wymordowaniu polskich Żydów. Autor przywraca pamięć o dwóch milionach zabitych ludzi po to, aby przynajmniej w ten sposób przetrwało świadectwo ich istnienia i cierpienia.

Okładka książki „Czas zabijania” Stephana Lehnstaedta (fot. mat. pras.)

Miał wkład w polsko-niemieckie pojednanie

Stephan Lehnstaedt jest niemieckim historykiem i autorem wielu publikacji, a także profesoemr na wydziale Studiów Holocaustu i Studiów Żydowskich w Touro College w Berlinie. Wykładał na Uniwersytecie w Monachium, Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie oraz w London School of Economics. Pracował także w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie.

Za swoją pracę badawczą i wkład w polsko-niemieckie pojednanie został w 2015 roku odznaczony Komandorią Missio Reconciliationis oraz honorowym medalem Powstanie w Getcie Warszawskim. W 2017 roku Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych uhonorował go odznaką „Za Wybitne Zasługi”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *