Namiętność nie ma wieku. Film „Jezioro Słone” o miłości i seksie po sześćdziesiątce
17 marca, 2023
Emocjonalne spotkanie w męskim gronie. Sztuka „Chłopaki płaczą” w Teatrze Dramatycznym
23 marca, 2023

„Będzie lepiej”. Artystka Mika Urbaniak szczerze o uzależnieniu, chorobie i miłości

Mika Urbaniak (fot. Lidia Skuza)

Piosenkarka, autorka tekstów i muzyki, malarka. Mika Urbaniak wychowywała się w blasku reflektorów skierowanych na jej sławnych rodziców: Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka. Nikt nie wiedział o tym, jak bardzo czuła się samotna. Alkohol szybko stał się jej pocieszeniem i ucieczką od codzienności. Chwilami bywało naprawdę dobrze, czuła się szczęśliwa, brylowała wśród znajomych, pędziła za miłością. I nagle pojawiały się lęk i wszechogarniający ból. Nie pomagał już nawet alkohol. Pragnęła tylko, żeby wszystko zniknęło. O chorobie Mika wspomniała po raz pierwszy przypadkiem, będąc w manii. Teraz już z pełną świadomością i mocą mówi o diagnozie: choroba afektywna dwubiegunowa. Wraz z Miką, przez ponad 20 lat, chorowała cała jej rodzina. Teraz – w pierwszej tak szczerej rozmowie opowiada o swoim uzależnieniu, chorobie i miłości, która uratowała jej życie. „Niczego nie będę ukrywać” – mówi artystka i dodaje „uratowałam siebie też ja sama, kiedy zrozumiałam, jak bardzo chcę żyć”.

Mika Urbaniak eksperymentuje z różnymi stylami muzyki, od popu i jazzu, przez hip-hop i rap, po neo-soul, R&B oraz blues. Od lat koncertuje na całym świecie. Występowała z takimi artystami jak: Andrzej Smolik, Lenny White, Tom Browne, Al McDowell, Richard Bona, Grzegorz Markowski, Hiram Bullock, a także z Quincy’m Jonesem i jego big bandem, u boku m.in. Chaki Khan. Swój pierwszy solowy album „Closer” stworzyła z Troyem Millerem, który współpracował m.in. z Amy Winehouse. W 2010 roku krążek został nagrodzony Fryderykiem za najlepszy album. Uznanie zdobyły także jej późniejsze płyty „Follow You”, „Once in a Lifetime” oraz najnowszy „Art Pop”, które wyprodukowała razem z Victorem Daviesem. Jako malarkę wyróżnia ją niesamowita wrażliwość na światło i cień, która znajduje ujście w wibrującej kolorystyce jej obrazów. Prace Miki prezentowane są na wielu wystawach.

„Kiedy myślę o uzależnieniu i chorobie afektywnej dwubiegunowej przychodzi mi do głowy słowo godność, o którą każdy z chorujących musi prędzej czy później stoczyć walkę. Mika w swojej książce pokazuje, jak skomplikowana jest ta droga, jednocześnie dając nadzieję na to, że jest ona możliwa do przebycia. Że w uznaniu strat i własnej bezsilności wobec choroby kryje się potężna moc zmieniania własnego życia” – zauważa Joanna Flis, psycholożka, psychoterapeutka, badaczka. „Ta książka to historia wojowniczki, która zeszła do podziemi, stawiła czoła demonom, przebyła drogę pełną śmiertelnych przeszkód i wraca do nas z wyniesioną z tej walki mądrością, żeby nam wszystkim było lepiej. Mika Urbaniak szczerze do bólu, z odwagą wprowadza nas w opowieść o intymnych przeżyciach, możemy się w niej przejrzeć i zrozumieć, że najgłębsze lęki i pragnienia są uniwersalne” – dodaje Zofia Krawiec, krytyczka sztuki i artystka.

O autorce

Magdalena Adaszewska to pisarka, dziennikarka i felietonistka. Autorka dwóch książkowych portretów – Igi Cembrzyńskiej „Mój intymny świat” oraz Tadeusza Plucińskiego „Na wieki wieków amant”. Jest także autorką serii thrillerów: „Balsamistka”, „Córeczka” i „Ojciec”. Prawa filmowe do serii zostały sprzedane jednej z kluczowych stacji telewizyjnych. 

Była dziennikarką telewizyjną oraz redaktorką w licznych magazynach dla kobiet, takich jak: „Twój Styl”, „Elle” czy „Pani”. Specjalizuje się również w tekstach publicystycznych poświęconych zagadnieniom z zakresu psychologii i socjologii. Pisanie jest jej największa pasją. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *