Ikona walki o prawa kobiet. „Saudyjka za kierownicą”, czyli Manal asz-Szarif
10 lutego, 2019
„Miłość dopada nas w zaułku jak złoczyńca”. Katarzyna Herman w teatrze i w życiu
13 lutego, 2019

„Becoming. Moja historia”. Wspomnienia najbardziej lubianej Pierwszej Damy USA

Michelle Obama wydałą książkę „Becoming. Moja historia” (fot. wikipedia.org)

Od dzieciństwa w południowym Chicago, przez lata pracy na kierowniczym stanowisku, kiedy godziła macierzyństwo z karierą, aż do czasu spędzonego w najsłynniejszym domu świata. Michelle Obama z niebywałą szczerością, odwagą i humorem, opisuje doświadczenia, które ją ukształtowały i odkrywa kulisy swojego życia rodzinnego. Opisuje, jak Obamowie znaleźli się w centrum zainteresowania światowych mediów i jak wyglądało ich życie w Białym Domu przez osiem kluczowych lat, kiedy poznawała Amerykę, zaś Ameryka poznawała ją. To zaskakująco intymny rachunek życia kobiety wrażliwej i stanowczej, która konsekwentnie odmawiała spełniania oczekiwań innych i której historia zachęca, by pójść w jej ślady.

„Nie wiem wszystkiego o Ameryce, o życiu, o tym, co przyniesie przyszłość. Znam jednak siebie. Mój ojciec Fraser nauczył mnie ciężko pracować, często się śmiać i dotrzymywać słowa. Moja matka Marian pokazała mi, jak samodzielnie myśleć i korzystać z własnego głosu.

W naszym zatłoczonym mieszkanku na South Side w Chicago pokazali mi, że należy doceniać wartość historii: naszej rodziny, mojej własnej, kraju. Nawet jeśli bywa brzydka lub niedoskonała. Nawet jeśli odcisnęła głębsze piętno, niż byśmy chcieli. Twojej historii nikt ci nie odbierze. Należy do ciebie” – pisze w przedmowie autorka książki.

„Becoming. Moja historia” to już światowy bestseller, przetłumaczony na 25 języków. (fot. mat. pras.)

O autorce i Pierwszej Damie USA

Michelle Robinson Obama pełniła funkcję Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych od 2009 do 2017 roku. Będąc absolwentką Princeton University i Harvard Law School, rozpoczęła karierę prawniczą w kancelarii Sidley & Austin w Chicago, gdzie poznała swojego przyszłego męża Baracka Obamę.  

Pracowała również w urzędzie burmistrza Chicago, na University of Chicago oraz w jego Centrum Medycznym. Była założycielką chicagowskiego oddziału Public Allies, organizacji przygotowującej młodych ludzi do podjęcia pracy w służbie publicznej. Obamowie obecnie mieszkają w Waszyngtonie i mają dwie córki: Malię i Sashę.

Z mężem Barackiem Obamą podczas prezydentury (fot. wikipedia.org)
Z ukochanymi córkami: Malią i Sashą (fot. wikipedia.org)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *