Próba odkrycia na nowo idei mistrza. Premiera baletowa „Noverre en action”
19 września, 2020
„Mały Oświęcim”. Opowieść o jedynym obozie koncentracyjnym dla polskich dzieci
22 września, 2020

Barwny portret artysty niepowtarzalnego. Biografia „Bruno. Epoka genialna”

Obraz Bruno Schulza, „Dedykacja (Introdukcja)”, z teki „Xięga Bałwochwalcza”, ok. 1922 (fot. mat. pras.)

Pozostały po nim niekompletne listy, legenda o niedokończonej powieści, baśniowe malowidła ścienne wykonane podczas wojny dla synka gestapowca i miano jednego z najważniejszych prozaików dwudziestolecia międzywojennego, o którego „Sklepach cynamonowych” słyszał każdy Polak. To pierwsza wyczerpująca biografia Brunona Schulza, a także niepokorny portret wybitnego pisarza i artysty oraz jego genialnej epoki. Anna Kaszuba-Dębska pracowała nad tą książką 10 lat. Zafascynowana postacią Schulza rozprawia się z mitami krążącymi wokół niego i przedstawia postać niezwykłego, pełnego sprzeczności mężczyzny. Dzięki autorce można przenieść się w wielokulturowy barwny świat, który zniknął wraz z tragiczną śmiercią Schulza.

Jako dziecko – piąty. Najmłodszy syn Jakuba Schulza i Henrietty z domu Kuhmerker. Po śmierci ojca i brata – jedyny żywiciel rodziny. Jako uczeń – wybitny. Jako nauczyciel – nieznoszący swojej pracy. Za sprawą „Xięgi bałwochwalczej” – nazywany przez niektórych szerzycielem pornografii. Dzięki Zofii Nałkowskiej – geniusz awangardy. W Drohobyczu – artysta wyjątkowy. W żydowskim getcie – jeden z wielu mu podobnych, którego śmierć nie znaczy nic.

– Co go pociągało w kobietach, jakie stosunki panowały w rodzinie, dlaczego i jak zaczął pisać i ostatecznie: jak zginął? Bruno Schulz na nowo, w pełnym wymiarze – tak o książce mówi Klementyna Suchanow.

O autorce

Anna Kaszuba-Dębska to malarka, graficzka, ilustratorka, pisarka, a także reżyserka filmów animowanych i reklam. Znana z instalacji artystycznych „Projekt szpilki” i „Emeryty” inspirowanych dziełami Brunona Schulza. Współtworzy Fundację Burza Mózgów organizującą największy w Europie Festiwal Literatury dla Dzieci.

Autorka książki „Kobiety i Schulz”. W 2018 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatura.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *