W tytułową postać wcielił się Jan Englert (fot. Krzysztof Bieliński)
Baron von Münchhausen żył w XVIII wieku i opowiadał o sobie niestworzone historie, przez co wszedł do literatury jako postać na pół fantastyczna, na pół realna. Do dziś nie wiadomo, co sam o sobie zmyślił, a co mu przypisano. Stał się symbolem kolorowego blagierstwa. W sztuce Macieja Wojtyszki, którą autor sam reżyseruje w Teatrze Narodowym w Warszawie – tytułowy bohater przybiera poważniejsze tony. Pojawia się jako starzec, ponoszący groźne konsekwencje swoich działań, ale wciąż głoszący chwałę fantazji. Nie zgadza się brać świata całkiem serio i wciąż gotów jest samemu wyciągnąć się za włosy z każdej sytuacji… Spektakl „Baron Münchhausen dla dorosłych” można od 5 marca oglądać na Scenie przy Wierzbowej im. Jerzego Grzegorzewskiego.
W obsadzie spektaklu znaleźli się: Jan Englert jako Baron Karol Hieronim Fryderyk von Münchhausen, Ewa Wiśniewska (Jakobina, żona Münchhausena), Patrycja Soliman (Emilia, córka Jakobiny i Münchhausena), Hubert Paszkiewicz (Ernest, syn Jakobiny i Münchhausena), Grzegorz Kwiecień (Tomasz Miller, urzędnik), Ireneusz Czop (Henryk Kramer, prokurator krajowy elektoratu Hanoweru) oraz Fryderyk Schiller junior.
Za scenografię odpowiada Wojciech Stefaniak, za kostiumy – Martyna Kander, za muzykę – Irina Blokhina, za reżyserię światła – Karolina Gębska, a za efekt kaskaderski – Andrzej Słomiński. Realizatorami światła są Łukasz Obuch-Woszczatyński i Tomasz Księżak, a realizatorami dźwięku: Marcin Kotwa i Maciej Rybicki.
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.