Humorystyczny obraz Czechów z mocnymi i słabymi stronami. Film „Właściciele” w kinach
17 lutego, 2023
Historia walki o własny lud i jego najważniejsze wartości. „Królowa wojownik” w kinach
17 lutego, 2023

Autorski, szczery i z solidną dawką wzruszeń. Nominowane do Oscara „Blisko” w kinach

Film „Blisko” Lukasa Dhonta czyli chłopaki niech płaczą (fot. mat. pras.)

To sensualna, czuła opowieść o przyjaźni dwóch nastolatków. Z każdego gestu, spojrzenia, wypowiedzianego słowa młodych aktorów bije prawda. Nikt we współczesnym kinie nie potrafi pracować z młodymi aktorami tak, jak autor pamiętnej „Girl” – Lukas Dhont. W nowym filmie opowiada on o bezradności, która jest nieodłącznym elementem dojrzewania – któż mając 13 lat, potrafi ocenić siłę swoich uczuć i decyzji? 31-letni belgijski reżyser nikogo nie ocenia i kieruje się niezwykłą empatią. „Blisko” staje się nie tylko pięknie sfilmowaną historią coming-of-age, lecz przede wszystkim uniwersalnym filmem o akceptacji swoich błędów i nauce przeżywania najtrudniejszych, najbardziej bolesnych emocji. Obraz został nominowany do Oscara jako kandydat Belgii, a także otrzymał nagrodę Grand Prix na festiwalu w Cannes.

Léo i Rémi uwielbiają spędzać ze sobą czas, ich relacja jest intensywna, spontaniczna, żywa. Jednak głupie plotki, presja rówieśników i zagubienie w świecie, który nigdy nie jest oczywisty – powodują, że Léo zaczyna się oddalać i ranić Rémiego.

Obok rowerowych wycieczek, wśród wysokich traw i kwiatów, zaszyta w chłopięcym pokoju, wydarza się historia o „tym momencie”, po którym nic nie będzie już takie samo.

Po pierwsze: pomoc

„Blisko” porusza ważny temat rozwoju psychospołecznego młodych osób i sygnalizuje te momenty w życiu, kiedy negatywne emocje zaczynają brać nad nami górę. W takich sytuacjach nie można zwlekać i warto zgłosić się po pomoc specjalisty. Pod obsługiwanym przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę numerem telefonu 116 111 działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Tutaj można uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych specjalistów.

Patronem medialnym filmu jest Fundacja SexedPL – multimedialna platforma, która zapewnia młodym ludziom, rodzicom i dorosłym kompleksową, dostosowaną do wieku edukację w zakresie praw człowieka, równości płci, relacji, reprodukcji. SexedPL prowadzi także antyprzemocową linię pomocy, która oferuje pomoc i wsparcie osobom uwikłanym w przemoc: 720 720 020.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *