Miłość spotyka się z nienawiścią, a rozpacz z nadzieją. Premiera opery „Rodelinda”
6 marca, 2020
„Ten film zawstydzi polską publiczność”. Maciej Musiałowski o byciu „Hejterem”
10 marca, 2020

Autoportret złożony z radości i smutków. Marysieńka Sobieska, jakiej nie znamy

Jan II Sobieski z żoną Marysieńką i dziećmi (fot. wikipedia.org)

Wiek nie do końca ustalony, pochodzenie niepewne, wykształcenie przeciętne, ale za to inteligencja powyżej normy, spryt zaskakujący i temperament chłodny. Ponadto uroda zniewalająca, ambicja niezmierzona, znak zodiaku Rak. Janina Lesiak w swojej książce próbuje pokazać Marię Kazimierę, królową Polski od roku 1774 do 1796 po swojemu, czyli szukając w jej losach radości i smutków bliskich każdej kobiecie i pomagając królowej namalować autoportret, który przybliży ją współczesnym czytelnikom. Autorka ma nadzieję, że tak wiernie i gorąco kochana przez niepospolitego mężczyznę i władcę, dołączy do orszaku wyjątkowych władczyń, o których trzeba pamiętać.

Marysieńka Sobieska była ukochaną małżonką Jachniczka, czyli króla Jana III Sobieskiego. Pani na Wilanowie nazywa też Nimfą, Różą, Bukietem, Esencją, Astreą – czyli „jedynym sercem i duszy kochaniem”.

Była to kobieta o dwóch skrzydłach: purpurowym, miłosnym i pulsującym erotyzmem oraz ciemnym: niejasnym i nieposkromionym w pragnieniu zaszczytów, hołdów i „taburetu” w Wersalu.

O autorce

Janina Lesiak urodziła się w Łodzi, gdzie chodziła również do szkół i studiowała. Tam też przeżyła młodość i dorosłość. Od kilkunastu lat mieszka w Złocieńcu, miasteczku w Drawskim Parku Krajobrazowym, gdzie jest złoto od kwitnących żarnowców, zielono od ogromnych lasów i niebiesko od jezior.

Tworzy powieściowe portrety polskich królowych: „Wspomnienie o Cecylii, smutnej królowej” o Cecylii Renacie, żonie Władysława IV, „Miłosną karetę Anny J.” o Annie Jagiellonce, „Dobrawa pisze CV” o Dobrawie, „Jadwiga z Andegawenów Jagiełłowa. Album rodzinny” o królowej Jadwidze oraz „Eleonora z Habsburgów Wiśniowiecka. Miłość i korona”. Tym razem postanowiła zmierzyć się z postacią Marysieńki Sobieskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *