Polska Opera Królewska świętuje. Festiwal w najpiękniejszych miejscach Warszawy
5 lipca, 2018
Miłosna wyprawa, którą przerwał huragan na oceanie. Przed nimi „41 dni nadziei”
6 lipca, 2018

Artystka wszech czasów i jej tajemnica. Nieznana historia Whitney Houston

Whitney Houston była najczęściej nagradzaną wokalistką w historii (fot. mat. pras.)

Sprzedała 200 milionów płyt i była pierwszą kobietą, która zadebiutowała na szczycie listy Billboardu, ustanawiając zresztą Rekord Guinessa jako najczęściej nagradzana wokalistka w historii. Whitney Houston znał cały świat, ale czy wiemy, jaka była naprawdę? Próby odpowiedzi na to pytanie podjął się laureat Oscara – Kevin Macdonald. Pomogli mu w tym najbliżsi artystki, którzy podsumowują jej drogę na szczyt i bolesny upadek w dokumencie „Whitney”.

Piosenkarka była głosem swojego pokolenia. Artystką, która z piosenkarki gospel miała stać się królową światowej sceny. To ona zainspirowała całe pokolenie wokalistek z Mariah Carey i Beyoncé na czele. Jej brawurowe wykonanie amerykańskiego hymnu w trakcie Super Bowl w 1991 roku przetarło ścieżki niedostępne wcześniej dla czarnoskórych muzyków. Jest jedyną w historii kobietą-artystką, której siedem kolejnych singli pojawiło się na pierwszym miejscu zestawienia Billboard Hot 100.

W tle do tych wiekopomnych wydarzeń pisała się jednak inna historia. Porażająca opowieść o uzależnieniu i samozniszczeniu, wypełniająca kolumny tabloidowych gazet i czasopism. Historia kobiety, która na scenie miała głos anioła, ale poza nią przegrywała walkę z własnymi demonami. – Czasami czuję, że jestem sama przeciwko światu – przyznała szczerze sama Whitney Houston.

Whitney z rodzicami na ślubie z Bobbym Brownem (fot. mat. pras.)

Chwytający za serce, a zarazem porażający

Wyreżyserowany przez laureata Oscara – Kevina Macdonalda („Ostatni król Szkocji”, „Czekając na Joe”) i wyprodukowany przez dwukrotnego zdobywcę Nagrody Akademii – Simona Chinna („Sugar Man”, „Człowiek na linie”) dokument jest jednocześnie poruszający, a zarazem intymny i porażający. Ten szczery filmowy portret legendy muzyki pop i R&B daje wyjątkowe spojrzenie na życie, zawrotną karierę oraz powolny upadek, obdarzonej niespotykanym wręcz talentem gwiazdy.

Wypełniony jest wspomnieniami najbliższych artystki, niepublikowanymi wcześniej filmami oraz muzyką, która już dziś uzyskała status nieśmiertelności.

Whitney z matką Cissy i córką Bobbi Kristiną (fot. mat. pras.)

Nagrania wykonane przez samą Whitney

„Whitney” to też jedyna tego typu produkcja, która otrzymała pełną zgodę i poparcie rodziny oraz spadkobierców wokalistki. Dzięki temu możliwe było wykorzystanie w filmie niepublikowanych wcześniej ujęć, a także nagrań koncertowych wykonanych przez samą Whitney Houston w różnych okresach jej kariery. Widzowie usłyszą więc wersje oryginalne oraz a capella największych przebojów artystki. Wszystko to wsparte bogatymi materiałami ze zbiorów najbliższej rodziny i przyjaciół Whitney, dokumentującymi jej burzliwe, prywatne życie.

Piosenkarka zmarła w wieku 48 lat na skutek przedawkowania narkotyków. W lutym 2012 roku znaleziono jej ciało w łazience hotelu Beverly Hills. Trzy lata później w podobnych okolicznościach zmarła córka gwiazdy, Bobbi Kristina. Dziewczyna miała zaledwie 22 lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *