Co kryją budynki, które otaczają nas na co dzień? Odpowiedź dają „Archistorie”
14 stycznia, 2019
„Czas na prawdziwą rozmowę o kobietach”. Kinga Dębska łamie kolejne tabu
15 stycznia, 2019

Artysta, który przejrzał polską duszę. 150. urodziny Stanisława Wyspiańskiego

150 lat temu, dokładnie 15 stycznia 1869 roku, urodził się Stanisław Wyspiański (fot. MNK)

W swoim „Wyzwoleniu” nazwał on lęki, uprzedzenia i absurdalne zachowania Polaków, które hamują rozwój społeczny i skazują na stagnację. Stanisław Wyspiański, którego 150. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku, pomaga tak naprawdę powstać nam z kolan. Z kolei Piotr Augustyniak w swojej książce „Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła” udowadnia, że uniwersalna myśl tego wybitnego dramaturga, poety, malarza, grafika i architekta, może stać się remedium na społeczny impas.

Czy patrzymy dziś na społeczne przebudzenie Polaków? Tak zwana „dobra zmiana” wywołała powszechną erupcję energii i aktywności. Dlaczego mimo to nie możemy wyzwolić się z okowów trywialnego romantyzmu, w które zakuli nas Mickiewicz i Sienkiewicz? Dlaczego nie potrafimy zburzyć kościoła skamieniałej myśli, tradycji i historii? 

W zakończeniu książki Augustyniaka można przeczytać, że: „Dzielimy się i kłócimy ze sobą. Krzyczymy: Polska, Polska, Polska, lub zaklinamy się nawzajem, aby nigdy nie wypowiadać słowa „Polska”. Padamy na kolana lub z dumą wstajemy z kolan. Kultywujemy narodowe mity lub z furią na nie napadamy. Jesteśmy pragmatyczni albo patetyczni, konfrontacyjni albo koncyliacyjni, prawicowi albo lewicowi. Tymczasem w wizji Wyspiańskiego te różnice są chwilowe i pozorne. Wszystko to bowiem są sposoby, za pomocą których niby marionetkami steruje nami jeden i ten sam narodowy żywioł”.

O autorze

Piotr Augustyniak to filozof, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Autor licznych książek, artykułów i performansów teatralnych. Ostatnio opublikował „Homo polacus. Eseje o polskiej duszy”, „Aporetyczna nieśmiertelność. Esej o Fedonie, śmierci i nowoczesnym podmiocie” oraz „Trans. Filozofia Cezarego Wodzińskiego”. W Teatrze im. Juliusza Słowackiego prowadzi cykl spotkań „Sztuka Myślenia”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *