Pokaz polskiego malarstwa XX wieku. Wystawa „Widoczne Niewidoczne” w Narodowym
15 czerwca, 2019
„Polityka już nie wystarcza”. Daria Kopiec podejmuje problem „Dzieci księży”
18 czerwca, 2019

Architekci wolności „Lech, Leszek”. Rozmowa z okazji 30-lecia przemian w Polsce

Były prezydent Lech Wałęsa i były wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz są bohaterami książki „Lech, Leszek. Wygrać wolność” (fot. mat. pras.)

30 lat temu Polacy zdecydowali, że wolność jest najważniejsza. Zdobyliśmy ją, ale ponieśliśmy również koszty. Czym jest wolność i czy łatwo o nią walczyć? To tylko dwa z wielu pytań, na które odpowiedzi szukają Lech Wałęsa, Leszek Balcerowicz, czyli bohaterowie książki „Lech, Leszek. Wygrać wolność”. W rozmowie z dziennikarką Katarzyną Kolendą-Zaleską, z okazji 30-lecia przemian demokratycznych w Polsce, analizują postawy Polaków wobec wolności. Wspólnie rozważają, czym jest wolność dla narodu i jaki stosunek do niej mają jej architekci. Lech Wałęsa i Leszek Balcerowicz opowiadają o działaniach i decyzjach, które musieli podjąć, by doprowadzić do przemian i je wdrożyć w Polsce. Mówią również o cenie, jaką przyszło im za to zapłacić oraz czy ich zdaniem wolność jest dana raz na zawsze.

Wałęsa i Balcerowicz po raz pierwszy odsłaniają kulisy tamtego okresu, jego trudnych wyborów, osobistego poświęcenia, szalonej pracy i ich wzajemnych stosunków. Związkowy przywódca, który został prezydentem i naukowiec, na którego spadła odpowiedzialność za odbudowanie zrujnowanego kraju. Razem dokonali czegoś wielkiego – wygrali wolność.

Książka „Lech, Leszek. Wygrać wolność” to zapis pierwszej rozmowy autorów polskiej transformacji.

O autorach

Lech Wałęsa to polityk i działacz związkowy. Czołowy opozycjonista w okresie PRL, współzałożyciel i pierwszy przewodniczący NSZZ „Solidarność”. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1983 roku. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1990–1995.

Leszek Balcerowicz to polityk i ekonomista, pełnił funkcje wiceprezesa Rady Ministrów, ministra finansów i prezesa Narodowego Banku Polskiego. Założyciel oraz przewodniczący rady think tanku Forum Obywatelskiego Rozwoju. Kawaler Orderu Orła Białego.

Katarzyna Kolenda-Zaleska to dziennikarka telewizyjna i radiowa, publicystka, prezes Fundacji TVN „Nie jesteś sam”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *