„Moje życie często nie było darem”. Józefa Hena porachunki z samym sobą [WYWIAD]
9 września, 2019
Co nam zostało z tamtych lat. Barwna opowieść o autorze słów do „Tanga milonga”
10 września, 2019

„Anna Jagiellonka” w wirze wielkiej polityki. O kobiecie, która była królem Polski

„Anna Jagiellonka. Zmierzch Jagiellonów” to historia kobiety, która była królem Polski (fot. wikipedia.org)

Śmierć króla Zygmunta Augusta bezpowrotnie zmieniła życie jego siostry Anny Jagiellonki. Spokojna, oddana Bogu stara panna dostała się w wir wielkiej, bezwzględnej polityki, która uczyniła z niej kartę przetargową w negocjacjach z kolejnymi pretendentami do polskiego tronu, z korony zaś – obiekt haniebnych targów. W trzeciej z cyklu biograficznych powieści Magdaleny Niedźwiedzkiej – „Zmierzch Jagiellonów” głównymi bohaterami, obok tytułowej Anny Jagiellonki, są dwie wielkie postaci ówczesnego życia politycznego Rzeczypospolitej – Jan Sariusz Zamoyski oraz Piotr Zborowski.

Infantką, jak nazywano Annę, targały dawno zapomniane emocje, gdy myślała o francuskim księciu Henryku Walezym. Kiedy u jej boku miał stanąć książę Siedmiogrodu Stefan Batory, ponownie powrócił lęk, czy wzbudzi miłość mężczyzny, który ma być królem Polski i jej mężem i czy w ogóle jeszcze tego pragnie?

Jednym z kandydatów do ręki Anny Jagiellonki był też Magnus, brat króla Danii. „Pan Bóg go nawiedził, nie ma jednego oka i to ubogi pijanica” – pisała o nim Katarzyna Jagiellonka, siostra Anny. Twierdzono, że mężczyzna jest wariatem, ślepcem, bankrutem i alkoholikiem, nawet duńscy historycy nazywali go człowiekiem nieudanym i zwyrodniałym. Magnus miał za sobą również karierę biskupią, był zatwardziałym awanturnikiem, a różnica wieku pomiędzy nim i Anną wynosiła niemal 20 lat! Kandydata odprawiono z kwitkiem, lecz nietrudno zgadnąć, jak upokorzona czuła się królewna, zważywszy, że ten odrażający konkurent do jej ręki był właściwie jedynym, który naprawdę gotów był ją poślubić…

O autorce

Magdalena Niedźwiedzka, autorka zbeletryzowanych biografii „Królewska heretyczka” i „Maria Skłodowska-Curie” oraz cykli „Opowieści z angielskiego dworu” („Karol”, „Diana” i „Camilla”) i „Zmierzch Jagiellonów”, z którego ukazały się już „Bona” i „Barbara Radziwiłłówna”. Łączy pracę na uczelni technicznej z pisaniem powieści. W wolnych chwilach maluje obrazy olejne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *