Wszystkie smaki dzieciństwa w PRL-u. Film „Zupa nic” Kingi Dębskiej już w kinach
27 sierpnia, 2021
To książka o artyście i o człowieku. Biografia „Chciałem być piosenkarzem”
31 sierpnia, 2021

„Amerykańskie milionerki”. Barwna kronika elity i arystokracji po obu stronach oceanu

To barwna i przepełniona anegdotami opowieść o Alice Heine – księżnej Monako, Jennie Jerome – matce Winstona Churchilla, Mary Leiter – wicekrólowej Indii i Anne Gould – księżnej żagańskiej oraz kilkunastu innych. Opisy ich ślubów, życia małżeńskiego, skandali obyczajowych i zmiennych kolei rodzinnych majątków przeplatają się z ciekawostkami o realiach epoki, panującymi wówczas obyczajami i ich przemianami. Kazimierz Bem w książce „Amerykańskie milionerki” tworzy barwną kronikę życia codziennego amerykańskiej elity finansowej i części europejskiej arystokracji.

W czasach la belle époque, zwanej też za oceanem Gilded Age, zubożałe europejskie rody chętnie sięgały po zasobne posagi amerykańskich milionerek. Kilkaset Amerykanek wyszło w tym czasie za mąż za arystokratów ze Starego Kontynentu. Choć w oczach mężów ich najważniejszą zaletą były zawrotne pieniądze – stąd ich pogardliwa nazwa „milionowe arystokratki” – to wiele z nich okazało się kobietami nietuzinkowymi, hojnymi patronkami nauki, sztuki, muzyki i ochrony przyrody.

Rezydencje ich małżonków istnieją do dziś i są w dobrym stanie, do czego przyczyniły się pieniądze ich żon. „Celem książki jest przybliżenie polskim czytelnikom najciekawszych postaci z  ok. 400 Amerykanek, które od połowy XIX wieku do 1918 r. wyszły za mąż za europejskich arystokratów” – mówi autor.

O autorze

Kazimierz Bem to łodzianin, absolwent Yale Divinity School, otrzymał doktorat z prawa międzynarodowego na Vrije Universiteit w Amsterdamie. Od 2011 roku jest pastorem kalwińskim w First Church in Marlborough (Congregational) UCC w USA. Oprócz pracy duszpasterskiej i naukowej jest publicystą i zabiera głos na tematy społeczne.

Autor kilku książek wydanych po polsku i angielsku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *