Uczta dla smakoszy i nieuleczalnych romantyków. Film „Ramen. Smak wspomnień”
12 stycznia, 2019
Co kryją budynki, które otaczają nas na co dzień? Odpowiedź dają „Archistorie”
14 stycznia, 2019

American Dream zmienia się w nocny koszmar. „Nowy Jork. Prohibicja” w TM ROMA

Na Novej Scenie Teatru Muzycznego ROMA występują Ewa Konstancja Bułhak, Rafał Królikowski, Katarzyna Zielińska i Kacper Kuszewski (fot. mat. pras.)

Muzyczna opowieść o narodzinach nowoczesnego świata, a zarazem historia wielkiej amerykańskiej metropolii z lat 20. ubiegłego stulecia, którą rządziły jazz, mafia i prohibicja. To właśnie ta ostatnia dramatycznie podzieliła tamtejsze społeczeństwo i sprawiła, że American Dream zamienił się w nocny koszmar. Spektakl „Nowy Jork. Prohibicja” na Novej Scenie Teatru Muzycznego ROMA to nie tylko podróż retro, ale współczesne spojrzenie na tamte czasy i zabawa konwencją.

W scenariuszu wykorzystano zarówno autentyczne przeboje, jak i specjalnie napisane piosenki, nawiązujące do stylu epoki. Dzięki dwudziestu utworom, m.in. „To jest Nowy Jork!”, „Daj i daj!” oraz „Mysie Pysie”, widzowie mają szansę poznać najważniejsze momenty historii Nowego Jorku w czasach prohibicji, odkryć świat nielegalnego biznesu, który napędzany przez mafię i gangsterów, rozwinął się w błyskawicznym tempie i zanurzyć się do wnętrza miasta grzechu. Ta opowieść staje się przewrotnym, popkulturowym moralitetem, w którym padają pytania o szanse ocalenia przed zagładą.

Czy miasto i jego mieszkańcy uwikłani w gęstą sieć ciemnych interesów, uwięzieni w pogoni za mrocznymi przedmiotami pożądania, jakimi stają się alkohol, pieniądz i władza, mają szansę na ocalenie? Czy miasto zginie, czy też odrodzi się i zmieni? Czy grzech okaże się ozdrowieńczą chorobą? Za tymi pytaniami kryją się lęki i wątpliwości dotyczące nas współcześnie.

„Nowy Jork. Prohibicja” to koprodukcja TM Roma i Katarzyna Zielińska Green Productions (fot. mat. pras.)

Twórcy i obsada spektaklu

„Nowy Jork. Prohibicja” przygotował ten sam zespół realizatorów, który odpowiadał za bardzo dobrze przyjęte przez krytykę i publiczność spektakle muzyczne „Berlin, czwarta rano” oraz „Sofia de Magico”. Reżyserem oraz autorem scenariusza jest Łukasz Czuj, choreografię stworzyła Paulina Andrzejewska, a scenografię wykreował Maciej Chojnacki. Autorem wszystkich tekstów i przekładów piosenek w przedstawieniu jest Michał Chludziński.

W spektaklu występują: Katarzyna Zielińska, Ewa Konstancja Bułhak, Magdalena Smalara, Kacper Kuszewski, Rafał Królikowski i Marcin Przybylski. Artystom towarzyszył zespół muzyczny „The Jobers” pod kierunkiem Marcina Partyki, który jest również autorem muzyki do kilku z 23 piosenek w spektaklu.

Katarzyna Zielińska to odtwórczyni roli Adele Cocou i wraz z Teatrem Muzycznym ROMA – współproducentka przedstawienia (fot. mat. pras.)

„Nowy Jork. Prohibicja” to koprodukcja TM Roma i Katarzyna Zielińska Green Productions. Kolejne spektakle jeszcze w styczniu, a potem w lutym. Bilety na www.teatrroma.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *