Ciąg niefortunnych zdarzeń aż do samobójstwa. Biografia „Ostatnie dni Sylvii Plath”
11 marca, 2021
Twórczość Fridy Kahlo inspiruje do dziś! Zobaczcie nową kolekcję marki Medicine
12 marca, 2021

40-lecie i nowy album zespołu. Legendarna grupa Lady Pank powraca z „LP 40”

Swoje 40. urodziny zespół postanowił uczcić 12 piosenkami zawartymi na albumie „LP40” (fot. Jacek Poremba)

Aż pięć długich lat fani Lady Pank czekali na nowe, premierowe utwory zespołu. Album „LP40” z dwunastoma piosenkami zbiega się z 40. urodzinami grupy. Powstawał w wyjątkowym czasie i z całą pewnością zapisze się dużymi literami w dyskografii zespołu. Fani pokochali twórczość Lady Pank za bezpretensjonalne, chwytliwe melodie i pop rockowe brzmienia, którymi grupa zdobywała sukcesywnie publiczność i szczyty list przebojów od początku swojej kariery. Na płycie można więc znaleźć kawałki jak w „Zostań ze mną”, którymi zespół czarował na płycie „O dwóch takich co ukradli księżyc” w 1986 roku, czy mocne gitarowe riffy w kompozycji „Erazm”, które mogą przypominać „Zamki na piasku” z debiutanckiej płyty zespołu wydanej w 1983 roku. „Posłuchajcie i spróbujcie znaleźć coś, co być może zostanie w waszych głowach, może sercach i wcale nie będzie przypominało tego paskudnego dla wszystkich okresu, a wyłącznie przypomni Wam, że gramy już tak wiele lat” – zachęca Janusz Panasewicz.

Oprócz powrotu do brzmień i znakomitej melodyki z początku działalności zespołu, Jan Borysewicz odpowiedzialny za wszystkie kompozycje i aranżacje na najnowszym krążku, kolejny raz ujawnia swój kunszt jednego z najwybitniejszych twórców i gitarzystów w historii polskiego rocka. – Nad płytą „LP 40” pracowałem bardzo długo, zależało mi, aby umieścić na płycie kompozycje, które pokażą w jakim miejscu jesteśmy teraz muzycznie. Płyta jest różnorodna, słuchacz dostaje przestrzeń zarówno do refleksji jak i czystej zabawy – mówi o swoim pomyśle na album.

Uwagę na płycie przykuwają również mocne i wyraziste teksty, które w połączeniu z przebojowymi melodiami robią jeszcze większe wrażenie na słuchaczu. W ciągu ostatnich pięciu lat czyli od premiery ostatniego albumu z premierowym materiałem „Miłość i władza” wydanym w 2016 roku, praktycznie cały świat stanął na głowie i nic, co jeszcze niedawno wydawało nam się normalne, jak choćby pójście na koncert, nie jest dziś oczywiste, czy nawet możliwe. I właśnie surową recenzję ostatnich wydarzeń społecznych, politycznych i kulturowych w większości opisują teksty na „LP40”, jak m.in. utwór „Tego nie mogą zabrać nam”. 

Mocne, aktualne teksty

– Nie wiem dokładnie która to już nasza płyta, ale z pewnością czas, w którym została nagrana, na długo pozostanie w naszej pamięci. Pierwszy raz w życiu, pięknej październikowej jesieni przyjeżdżałem do studia w maseczce na twarzy, jakbym chciał okraść bank. I nagrywałem piosenka po piosence, dzień po dniu, chociaż czasu mieliśmy sporo, jak wszyscy w czasach epidemii – mówi wokalista zespołu Janusz Panasewicz o tym, w jakich wyjątkowych okolicznościach powstawał album.

Skutkom pandemii, zwłaszcza w kontekście kondycji psychicznej, poświęcona jest singlowa piosenka „Drzewa”, do której zespół zrealizował poruszające wideo, w którym zwraca uwagę na fakt, że wirus nie tylko atakował nasze ciała, ale bardzo często infekował nasze dusze i umysły. Z kolei utwór „Zostań ze mną” zawiera jeden z najmocniejszych tekstów na albumie „LP40”. Piętnuje nienawiść i pogłębiające się w naszym społeczeństwie podziały. W mocnych słowach charakteryzuje moment historii, w którym my – Polacy właśnie się znaleźliśmy.

„Emeryci” z młodzieńczą energią

Zarówno Jan Borysewicz, jak i Janusz Panasewicz całkiem niedawno obchodzili swoje 65. urodziny, aż czterdzieści lat spędzili wspólnie tworząc Lady Pank, grupę do której naturalnie przykleja się słowo legenda. Cztery dekady na scenie, które przyniosły wiele sukcesów, nauczyły ich również pokory i dystansu do samych siebie, co usłyszeć można w autorefleksyjnym utworze „Pokuta”. Na szczęście nie pozbawiły ich młodzieńczej energii, za którą licencjonowani już „emeryci” dziękują w pięknej balladzie „Wieczny chłopiec” z cudownym lirycznym gitarowym solo na końcu. Producentem muzycznym płyty „LP40” jest Jarosław Baran do spółki z Janem Borysewiczem.

Lista utworów:

Ameryka
Spirala
Tego nie mogą zabrać nam
Erazm
Zostań ze mną
Najcieplejsza zima od tysiąca lat
Wieczny chłopiec
Pokuta
Karton
Drzewa
Pokolenia
Zapomnieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *