„Wszystko jeszcze przede mną”. Jan Peszek w szczerej rozmowie o filmie i teatrze
14 października, 2018
Pierwsza Polka i Europejka na Mount Evereście. 40 lat od wyczynu Wandy Rutkiewicz
17 października, 2018

40 lat od wyboru Polaka na papieża. „Tajemnice Konklawe 1978” wreszcie ujawnione

Karol Wojtyła jako Jan Paweł II na balkonie Pałacu Apostolskiego w Watykanie (fot. Twitter)

16 października minęło dokładnie 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego jeszcze nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Czy mógł zostać papieżem już w sierpniu 1978 roku, a jadąc na październikowe konklawe, Wojtyła zakładał, że nie wróci już do Polski? Jacek Moskwa, przygotowując książkę „Tajemnice konklawe 1978” dotarł do ostatnich świadków tego przełomowego wydarzenia. Nie publikowane dotąd wypowiedzi i fakty pozwalają zrozumieć, co rzeczywiście stało się w dniach, które zmieniły świat.

Jan Paweł I zagadnięty przez jednego ze swoich sekretarzy miał powiedzieć, że to nie on powinien zostać papieżem, ale kardynał, który w kaplicy Sykstyńskiej w czasie konklawe siedział naprzeciw niego. Ten, którego wybrał Paweł VI – Karol Wojtyła. Dlaczego więc Polak został wybrany na papieża dopiero w październiku 1978 roku? Czy jego wybór istotnie mógł być spowodowany niezręczną wypowiedzą kardynała Siri, głównego kandydata do Piotrowego tronu, którą zraził do siebie część kardynałów?

„Tajemnice Konklawe 1978” to rzetelne studium najściślej strzeżonych tajemnic dotyczących najważniejszych watykańskich spotkań. Jacek Moskwa, biograf Jana Pawła II, przybliża postaci, wydarzenia, łączy fakty. Zagląda też przez dziurkę od klucza drzwi kaplicy Sykstyńskiej, w której wedle tradycji, jedynie o chlebie i wodzie, grono odzianych w purpurę mężczyzn przed osiemdziesiątką debatuje o przyszłości Kościoła katolickiego. Przytacza rozmowy z ważnymi świadkami „roku trzech papieży”. Odkrywa tajemnicę konklawe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *