Epicka opowieść o stracie i ocaleniu. Premiera książki „Pamiętnik Mary Berg”
30 września, 2021
Debiut o wyjątkowej energii i sercu. Film „Gagarine” już na ekranach polskich kin
1 października, 2021

25. Bond i ostatni z Danielem Craigiem. „Nie czas umierać” już w polskich kinach

W agenta 007 po raz piąty – i ostatni – wciela się Daniel Craig (fot. mat. pras.)

Uroczysta premiera w słynnej londyńskiej sali koncertowej Royal Albert Hall zakończyła długi okres oczekiwania na 25. film z serii o przygodach Jamesa Bonda. Na czerwonym dywanie pojawił się odtwórca roli agenta 007 Daniel Craig oraz partnerujący mu na planie: Rami Malek, Léa Seydoux, Lashana Lynch, Ben Whishaw i Naomie Harris. Obecni byli również reżyser Cary Joji Fukunaga, producenci Michael G. Wilson i Barbara Broccoli, kompozytor Hans Zimmer, a także autorzy tytułowej piosenki „No Time To Die” Billie Eilish i Finneas O’Connell. Premierę zaszczycili też członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej: książę William z żoną, księżną Cambridge Kate Middleton oraz książę Karol z żoną Camillą, księżną Kornwalii. W filmie „Nie czas umierać” w agenta 007 po raz piąty – i ostatni – wciela się Daniel Craig.

James Bond opuszcza czynną służbę i cieszy się spokojnym życiem na Jamajce. Tymczasem jednak jego stary przyjaciel Felix Leiter z CIA zwraca się do niego o pomoc. Misja uratowania porwanego naukowca okazuje się o wiele bardziej zdradliwa, niż mogłoby się wydawać i naprowadza agenta 007 na ślad tajemniczego złoczyńcy, dysponującego nową, niezwykle niebezpieczną technologią.

Obraz wyreżyserował Amerykanin Cary Joji Fukunaga. – Jest młody, entuzjastyczny i nietuzinkowy. Potrafi sprawić, że bardzo skomplikowane rzeczy stają się zrozumiałe i doskonale pasują do tego, co chcieliśmy opowiedzieć w tej historii – mówił o nim producent Michael G. Wilson.

(fot. mat. pras.)

Film kręcono na całym świecie

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 26 kwietnia 2019 w Port Antonio na Jamajce. Kręcono je również w Norwegii (w mieście Nittedal i okolicach), Londynie oraz na Wyspach Owczych. W czerwcu powstały sekwencje pościgu samochodowego, gdzie rolę odegrał samochód Bonda – tym razem był to historyczny model Aston Martin VS Vantage. W stolicy Wielkiej Brytanii sekwencje zrealizowano w Whitehall i Hammersmith. W lipcu ekipa filmowa odwiedziła szkocki kurort Aviemore oraz park narodowy Cairngorms. Wykorzystano malowniczą scenerię dziewiętnastowiecznej rezydencji Ardverikie House oraz pełne uroku okolice jeziora Laggan. Kręcono także w pobliżu Ascot oraz w południowych Włoszech (wrzesień 2019), w Spari i w malowniczej, słynącej jako „miasto wykute w kamieniu” Materze, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wiele widowiskowych scen, w tym strzelanina w hotelu w Hawanie, powstało w halach Pinewood Studios. To tam, 25 października, oficjalnie zakończyły się zdjęcia; dokrętek dokonano jeszcze w grudniu 2019 roku. Informacje na temat produkcji były do tej pory ściśle chronione. Nie dziwi więc fakt, że wokół postaci Jamesa Bonda i filmu „Nie czas umierać” wiele się w ostatnich dniach działo. Fragment emocjonalnej wypowiedzi Daniela Craiga, który na spotkaniu z ekipą po ostatnim dniu zdjęć wyznał, że uwielbia każdą sekundę z pięciu Bondowskich filmów, w których wziął udział, stał się w sieci viralem. Królewska Marynarka Wojenna przyznała Craigowi honorową rangę wojskową równą tej, jaką cieszy się jego bohater. W Wielkiej Brytanii zakupiono w przedsprzedaży rekordową liczbę biletów na seanse „Nie czas umierać”. Operatorzy kin liczą, że będzie to najlepszy weekend otwarcia od 2019 roku i zatrudniają nawet dodatkowy personel, by sprostać wyzwaniu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *