Śmiech jedyną szlachetną postacią. „Rewizor. Komedia w pięciu aktach” w Dramatycznym
10 grudnia, 2021
Nieznane fakty, duże kontrowersje i wielkie wygrane. Kulisy „Kultowych teleturniejów”
14 grudnia, 2021

24 godziny z życia w PRL w pigułce. „Dzień przed. Czym żyliśmy 12 grudnia 1981”

13 grudnia mija 40. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego (fot. mat. pras.)

Co robił 13 grudnia 1981 roku, może powiedzieć niemal każdy żyjący wtedy Polak. A dzień przed? Trzaskał mróz, na ulicach leżał śnieg. Nad sałatką warzywną, śledziem w occie i zmrożoną wódką życzenia przyjmowali Aleksander, Adelajda i Konrad. Ktoś szedł na pierwszą randkę, ktoś zdawał egzamin na prawo jazdy, ktoś widział czyjąś śmierć. Studenci kończyli strajki, żołnierze marzli w koszarach, pielęgniarki czuwały na nocnym dyżurze. Działy się rzeczy zwykłe i niezwykłe – w ten ostatni dzień karnawału „Solidarności”. Dziennikarz historyczny Igor Rakowski-Kłos z zacięciem detektywa godzina po godzinie rekonstruuje, co wydarzyło się 12 grudnia 1981 roku.

Sięga do źródeł (także dotychczas nieznanych), ale przede wszystkim udziela głosu osobom, dla których ten dzień był z jakiegoś powodu szczególny. Poznajemy więc kulisy tego, co działo się w telewizji, w marynarce wojennej i w politycznym centrum dowodzenia. Dowiadujemy się, czym żyli kierowniczka kina, model pozujący dla „Przekroju”, Danuta Wałęsowa i zespół Perfect.

Na co skarżyli się czytelnicy „Świata Młodych”? Kogo szukali milicjanci w Wałbrzychu? Co kupił w kiosku Baltona Aleksander Kwaśniewski? No i z kim spał kot Jarosława Kaczyńskiego? Z wielogłosu godnego najlepszych filmów dokumentalnych wyłania się nie tylko przejmujący portret społeczeństwa na chwilę przed tragedią, ale też barwny i momentami zaskakujący obraz zwykłego życia w PRL. Następnego dnia wiele się zmieniło, ale wtedy była po prostu sobota.

Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej

O autorze

Igor Rakowski-Kłos od ponad dziesięciu lat dziennikarz, obecnie redaktor magazynu „Ale Historia”. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Wraz z Joanną Podolską współautor książki „Spacerownik śladami Juliana Tuwima” (2013). Laureat Nagrody im. Jerzego Katarasińskiego „Złote Pióro” (2014). Sekretarz Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego i członek zarządu Fundacji im. Kazimierza i Zofii Moczarskich.

– Moja książka dzieje się w dwóch planach: jeden to rozpędzające się przygotowania do operacji wojskowej, a drugi to „zwykłe” życie i poezja codzienności. Była przecież sobota, a więc czas przyjęć imieninowych, imprez weselnych, dyskotek i zwykłych popijaw – mówi jej autor o książce „Dzień przed. Czym żyliśmy 12 grudnia 1981”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *