Fuzja animacji z muzyką. Pora na 11. Międzynarodowy Festiwal ANIMATOR
6 lipca, 2018
Animatorzy i artyści rodem z Pragi. Letnia odsłona festiwalu Otwarta Ząbkowska
7 lipca, 2018

Zdjęcia mieszkańców Warszawy sprzed 100 lat jak żywe. Fotoplastikon w Królikarni

Bieg gazeciarzy Kuriera Porannego (fot. NAC)

Unikatowe archiwalne fotografie ożywione w fotoplastykonie, pokazujące życie Warszawy i jej mieszkańców po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, można oglądać na wystawie w parku rzeźby przed pałacem w Królikarni. Tę jedyną w swoim rodzaju ekspozycję przygotowały wspólnie Narodowe Archiwum Cyfrowe, Archiwum Państwowe w Warszawie oraz Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni.

Udokumentowane na kliszach świadectwa miejsc i zdarzeń dają niepowtarzalną możliwość spojrzenia na miasto, które zniknęło w czasie II wojny światowej. Wystawa podzielona została na pięć tematów: Krajobraz starej Warszawy, Warszawiak w pracy, Wydarzenia polityczne, Wystawy i inauguracje oraz Życie codzienne. Fotografie prezentowane są w technice stereoskopowej dającej wrażenie trójwymiarowości oraz w 2D.

– Fotografia stała się w XX wieku głównym medium przekazu informacji i wspomnień, a z uwagi na ogrom zniszczeń, jakich dokonała II wojna światowa rola tego typu przekazu jest dziś nie do przecenienia. W naszym zasobie znajduje się prawie 16 mln fotografii, dzięki którym możemy pokazać Państwu jak wyglądała II RP – mówi Marianna Otmianowska Dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Wystawę można zwiedzać bezpłatnie do 6 sierpnia, 7 dni w tygodniu od świtu do zmierzchu.

(fot. NAC)

Prawdziwe tournée po Polsce

Po wizycie w Warszawie Archiwalny Fotoplastikon ruszy w trasę po Polsce i stanie kolejno w: Zamościu (Rynek Solny, sierpień 2018 r. we współpracy z Archiwum Państwowym w Zamościu), Krakowie (przed Budynkiem Muzeum Narodowego w Krakowie, wrzesień 2018 r. we współpracy z Archiwum Narodowym w Krakowie oraz Muzeum Narodowym w Krakowie) oraz Koszalinie (przed budynkiem AP Koszalin, grudzień 2018 r. – styczeń 2019 r. we współpracy z Archiwum Państwowym w Koszalinie).

W każdym mieście będzie można obejrzeć dedykowaną danej metropolii wystawę zdjęć archiwalnych z okresu dwudziestolecia międzywojennego we współpracy z lokalnymi Archiwami Państwowymi.

(fot. NAC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *