Szczery, poruszający i pełny czułości debiut reżyserski. „Jeszcze jest czas” już na VOD
31 marca, 2021
Obrońca chrześcijaństwa, król wojownik, niepoprawny uwodziciel? „Sobieski. Lew, który zapłakał”
1 kwietnia, 2021

Zakazane w Chinach, a czytane na całym świecie. Trzy pozycje autorstwa Jung Chang

Wszystkie książki autorstwa Jung Chang są zakazane w Chinach (fot. mat. pras.)

„Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin” to światowy bestseller, który od czasu pierwszego wydania przetłumaczono na 37 języków i sprzedał się w ponad 13 milionach egzemplarzy. By napisać tę książkę, Jung Chang przełamała własny strach. Dzięki temu opowiedziała światu o prawdziwych uczuciach swojego narodu. Książka jest wciąż zakazana w Chińskiej Republice Ludowej. Podobnie jak kolejne – w tym biografia Mao Zedonga (napisana wspólnie z Johnem Hallidayem), który przez kilkadziesiąt lat rządził jedną czwartą ludności świata. Jako władca absolutny odpowiadał za śmierć ponad 70 milionów ludzi w czasie pokoju. Kim tak naprawdę był człowiek, którego nazywano Bogiem? Z kolei w pracy nad ostatnią publikacją – zatytułowaną „Cesarzowa wdowa Cixi”, autorka korzystała z liczącego 12 milionów akt Pierwszego Archiwum Historycznego Chin. Większości cytowanych w niej źródeł nie widział i nie używał dotychczas nikt spoza Państwa Środka. Książki ukazały się nakładem Wydawnictwa Jednym Słowem.

Babka autorki miała dwa lata, gdy zgodnie z chińską tradycją matka połamała jej kości stopy i skrępowała palce. Gdy dziewczynka błagała, by rozwiązać bandaże, matka z płaczem wyjaśniała, że robi to dla jej szczęścia. Dzięki temu babka wyrosła na lokalną piękność i stała się konkubiną generała. Z kolei matka autorki wstąpiła do komunistycznego podziemia i walczyła o nowe Chiny. Wspięła się wysoko w hierarchii partyjnej, ale podczas rewolucji kulturalnej musiała klęczeć na rozbitym szkle i walić głową w chodnik na znak pokuty.

Mała Jung recytowała z pamięci Czerwoną Książeczkę Mao. Jako nastolatka naszywała łaty na spodnie, żeby wyglądać bardziej proletariacko. Na studiach skorzystała z cudem nadarzającej się okazji i opuściła swój kraj na zawsze. Została pierwszą osobą z komunistycznych Chin, która obroniła doktorat na brytyjskim uniwersytecie.

„Inspirująca opowieść o kobietach, które przetrwały pasmo krzywd, strat i rewolucji, zachowując swoje człowieczeństwo” – oceniła książkę „Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin” Hillary Clinton.

„Mao. Nieznana historia”

Na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżniał. Nie umiał porywająco przemawiać, był kiepskim organizatorem i nie znał żadnego języka obcego. Ten przeciętny chłopak z wiejskiej chaty miał tylko jedno pragnienie: stanąć na czele światowego supermocarstwa. Zamienił Chiny w gigantyczny obóz pracy. Jego pomysły doprowadziły do największych katastrof gospodarczych w historii ludzkości. Za jego rządów kultura i edukacja zamieniły się w pranie mózgów.

Ludzie, których terroryzował i oszukiwał, otaczali go bezgranicznym kultem. Bezwzględnie wykorzystywał zarówno politycznych przeciwników, jak i kobiety, które do niego lgnęły. Nad pekińskim placem Tiananmen do dziś góruje jego monumentalny portret, a za przeczytanie książki „Mao. Nieznana historia” w Chinach można trafić do więzienia.

„Cesarzowa wdowa Cixi”

„Myślę często, że na świecie nie ma chyba kobiety mądrzejszej ode mnie. Choć słyszałam wiele o królowej Wiktorii, to nie sądzę, by jej życie było w połowie tak ciekawe i urozmaicone jak moje. Spójrz na mnie, ode mnie zależy los 400 milionów ludzi” – mawiała. W wieku szesnastu lat wygrała ogólnokrajowe wybory cesarskich nałożnic i dołączyła do haremu w Zakazanym Mieście. Po śmierci cesarza tron przypadł jej kilkuletniemu synowi, a Cixi szybko zorganizowała przewrót pałacowy i objęła faktyczną władzę w gigantycznym państwie.

Miłosierna, Szczęśliwa, Promienista, Spokojna – tak brzmiały jej oficjalne tytuły. Cixi okazała się jednak skuteczną, zdeterminowaną władczynią. To za jej rządów w Chinach rozwinął się przemysł, powstała pierwsza kolej, zmodernizowano armię, wprowadzono elektryczność, telegramy i fotografię. Zniesiono karę „śmierci przez tysiąc cięć” oraz zwyczaj krępowania stóp dziewczynkom. Choć na jej rozkazy była trzecia część ludności ówczesnego świata, jako kobieta nigdy oficjalnie nie objęła tronu. Rządziła ukryta za zasłoną, otaczali ją eunuchowie. W jednym z nich zakochała się na zabój – z tragicznym skutkiem.

Opinie o książkach

– O „Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin”: „Wszystko w tej książce jest niezwykłe. Niczym wielka tragedia wzbudza emocje, od żalu po grozę, lecz także podziw, rozpacz i zachwyt, kiedy błyskotliwa inteligencja oświetla serce ciemności” – pisze Minette Marrin z „The Sunday Telegraph”; „Ból i zgroza kryjące się w ciszy niedawnej historii Chin stają się widoczne, bliskie i bezpośrednie” – zauważa Howard G. Chua-Eoan z „Time’a”.

– O „Mao. Nieznana historia”: „Książka, która zmienia historię” – podkreśla George Walden z „Daily Mail”; „Przełomowa biografia. Autorzy prześledzili każdy aspekt życia osobistego i kariery Mao, odarli je z kłamstw, mitów i wszystkiego, co dotychczas uznawaliśmy za fakty” – dodaje Jonathan Mirsky z „The Independent”.

– O „Cesarzowa wdowa Cixi”: „Cesarzowa wdowa Cixi jest prawdopodobnie najbardziej niezwykłą kobietą, jaka kiedykolwiek rządziła wielkim narodem. Epoka jej rządów to klucz do zrozumienia Mao i współczesnych Chin” – przyznaje Andrew Adonis z „The New European; „Barwna, pełna dramatów opowieść o buncie, walce, intrygach, rywalizacji, obcej inwazji, karze i zakazanej miłości” – podsumowuje Bel Mooney z „Daily Mail”.

Książki można nabyć na stronie: https://www.znak.com.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *