Multimedialny spektakl i pierwsza na świecie monografia. Wystawa „Wajda” w MNK
6 kwietnia, 2019
Nadzieja nie umiera nigdy. „Pustynia i morze” o niewoli na statku piratów
8 kwietnia, 2019

Występy światowych sław. 23. Festiwal pod hasłem „Beethoven i pieśń romantyczna”

23. edycja Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena odbywa się w Filharmonii Narodowej (fot. Bruno Fidrych)

Dwanaście koncertów symfonicznych, cztery kameralne, dwa recitale pieśni i koncert dla dzieci znalazły się w programie 23. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie. Przewodnie hasło tegorocznej edycji to „Beethoven i pieśń romantyczna”, które daje niecodzienną możliwość wysłuchania wielu utworów rzadko goszczących w repertuarze koncertowym. Dyrektor generalna festiwalu, Elżbieta Penderecka zaprosiła do udziału w nim znakomite krajowe i zagraniczne orkiestry oraz liczących się na świecie solistów. Impreza potrwa do 19 kwietnia.

Festiwal zainauguruje recital Christiana Gerhahera, jednego z najwybitniejszych współczesnych interpretatorów pieśni. Współpracując z Sony Music na zasadzie wyłączności, dokonał on nagrań wybranych cykli pieśni Schuberta, Schumanna i Mahlera pod znakiem firmowym tej znanej wytwórni. Obecnie wraz z pianistą Geroldem Huberem przygotowuje się do projektu nagrania wszystkich pieśni Schumanna.

Jego interpretacje niemieckiej liryki romantycznej uważane są powszechnie za wzorcowe. Był pierwszym śpiewakiem pełniącym funkcję rezydenta Filharmonii Berlińskiej. Podczas warszawskiego recitalu wykona jeden z najważniejszych w historii pieśni romantycznej cykli – „Podróż zimową” Schuberta. Artysta, uznawany za godnego następcę wielkiego Dietricha Fischera-Dieskau’a, wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

Recital Christiana Gerhahera zainauguruje 23. Festiwal Beethovenowski (fot. mat. pras.)

Znakomici soliści i orkiestry

23. edycja festiwalu to także okazja do poznania znakomitych wokalistów, takich jak: Stéphanie d’Oustrac, Aga Mikolaj, Ekaterina Scherbachenko, Benjamin Bruns, Dietrich Henschel, Raymond Ayers, Steve Davislim, Michael Kupfer-Radecky. Do Warszawy przyjadą też znakomici pianiści, m.in.: Rudolf Buchbinder, Beatrice Rana, Mackenzie Melemed, czy skrzypkowie – Pekka Kuusisto i Francesca Manara.

Do szczególnie oczekiwanych koncertów należą występy Orkiestry Tonhalle z Zurychu pod batutą Paavo Järviego, Orkiestry Filharmonii z Helsinek kierowanej przez szefową zespołu, dyrygentkę Susannę Mälkki, Orkiestry Drezdeńskiej Filharmonii prowadzonej przez Michaela Sanderlinga oraz koreańskiej KBS Symphony Orchestra i jej dyrektora artystycznego, Yoela Leviego. Słynny Shanghai Quartet podczas trzech koncertów kameralnych rozpocznie realizację cyklu „Wszystkie kwartety Beethovena”, który kontynuowany będzie w roku następnym, a zaplanowany został z okazji przypadającej w 2020 roku 250. rocznicy urodzin mistrza z Bonn.

Wystawa manuskryptów muzycznych (fot. Paweł Mazur)

Nurt koncertowy uzupełniają cykliczne wydarzenia towarzyszące: wystawa Manuskryptów Muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej, czynna od 1 kwietnia w Krakowie i Międzynarodowe Sympozjum Naukowe, podejmujące przewodnie hasło Festiwalu, a także mistrzowski kurs wokalny prowadzony przez Urszulę Kryger.

Honorowy Patronat nad 23. Wielkanocnym Festiwalem Ludwiga van Beethovena sprawuje Prezydent RP.

Autorką festiwalowego plakatu jest Kinga Nowak (fot. mat. pras.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *