Jedna kobieta, tak wiele twarzy. Poznaj je wszystkie w thrillerze „Anna”
28 czerwca, 2019
Prestiż, pot i łzy na Wimbledonie. Najstarszy turniej tenisowy świata od kuchni
3 lipca, 2019

„Wydarzenie ważne i potrzebne”. 19. Festiwal Ogrody Muzyczne na Zamku Królewskim

Miejscem festiwalowych wydarzeń jest pawilon koncertowy na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie (fot. mat. pras.)

Opera, balet, filmy muzyczne i koncerty na żywo. To wszystko znalazło się w programie 19. Festiwalu Ogrody Muzyczne w Warszawie. W jego ramach odbędą się retransmisje najlepszych produkcji operowych i baletowych m.in. z Metropolitan Opera oraz z Teatru Bolszoj. Z kolei z okazji 500. rocznicy śmierci Leonarda da Vinci przygotowano wieczór poświęcony temu niezwykłemu artyście. Inspiracją dla tegorocznych Ogrodów Muzycznych jest kultura i sztuka gościa honorowego, którym jest Region Centralny-Dolina Loary ze środkowej Francji. Festiwal potrwa do 28 lipca, a miejscem wydarzeń jest pawilon koncertowy na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie, który na tę okazję udekorowano kwiatami.

– Zaczynamy od wielkich przebojów operowych, pokażemy „Traviatę” z Dianą Damrau i Juan Diego Flórezem, a także „Aidę” z Anną Netrebko w roli głównej. Ponadto zapraszamy na „Dziewczynę z Dzikiego Zachodu” z Jonasem Kaufmannem, który wraca na scenę MET po czterech latach nieobecności. Absolutnym wydarzeniem tegorocznej edycji Festiwalu będzie też „Włoszka w Algierze” z Cecilią Bartoli w roli tytułowej – wylicza Robert Kamyk, odpowiedzialny za program filmowy. Jeśli chodzi o pozycje baletowe to bardzo ciekawie zapowiada się „Niżyński według Neumeiera”, jedno z najnowszych przedstawień baletowych z bardzo osobistą narracją ukazującą Niżyńskiego w różnych aspektach.

– Mocną pozycją repertuarową jest też „Carmina Burana” w wykonaniu La Fura dels Baus, świetnego zespołu katalońskiego. Jest to zjawisko w dziedzinie teatru. W tym roku zaprezentujemy też musical „Rent”, przebój z 1996 roku, obsypany nagrodami. Otrzymał on trzy nagrody Tony: dla najlepszego musicalu,  libretta i za muzykę. Autorowi, Jonathanowi Larsonowi, kompozytorowi i dramaturgowi, w tym samym roku przyznano pośmiertnie Nagrodę Pulitzera – dodaje Kamyk.

(fot. Maciej Mulawa)

Koncert z Paryża i filmy dokumentalne

Francuskie akcenty to film „Księżniczka w oślej skórze” z muzyką Michela Legranda i Catherine Deneuve w roli tytułowej oraz retransmisja „Koncertu pod wieżą Eiffla” z udziałem m.in. Joyce DiDonato, Philippe’a Jaroussky’ego, Matthiasa Goerne i Renauda Capuçona. – Po raz pierwszy pokażemy koncert w Paryżu, odbywający się co roku 14 lipca, w Dzień Narodowego Święta Francji. Jest to bardzo spektakularne wydarzenie – wspomniał na konferencji prasowej Robert Kamyk.

W programie 19. odsłony Festiwalu Ogrody Muzyczne znalazły się także filmowe zapisy koncertów, tu w rolach głównych: Hans Zimmer, André Rieu oraz Juan Diego Flórez. Ponadto filmy dokumentalne o Montserrat Caballé oraz o Zygmuncie  Krauze, dyrektorze muzycznym Festiwalu. – Będzie to pokaz przedpremierowy, film w reżyserii Jana Sosińskiego ukazujący pana Zygmunta w różnych sytuacjach: w pracy, w codziennych sytuacjach, myślę że poznamy go bliżej – podkreśla Kamyk. Warto też zwrócić uwagę na film o duecie wiolonczelowym 2CELLOS, który tworzą Luka Šulič ze Słowenii i Stjepan Hauser z Chorwacji.

Koncerty na żywo

Festiwal Ogrody Muzyczne to także koncerty na żywo. W tym roku oprócz wspomnianego koncertu na „instrumencie Leonarda da Vinci” zabrzmi Chopin University Big Band, który zagra muzykę filmową; Janusz Wawrowski, grający na stradivariusie, któremu towarzyszyć będzie orkiestra Warsaw Players; Estonian Voices, zespół wokalny śpiewający a cappella oraz Agata Zubel, Andrzej Bauer i Cezary Duchnowski w repertuarze Moniuszkowskim.

– Projekt ten nosi nazwę E-Śpiewnik i nawiązuje do Śpiewników Domowych Stanisława Moniuszki. Projekt został zainicjowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, a jego premiera odbędzie się właśnie podczas Festiwalu Ogrody Muzyczne. Wśród nawet mniej znanych utworów Moniuszki znaleźliśmy wiele cennych muzycznie perełek, które zasługują na próbę zwiększenia ich znajomości w świadomości społecznej, poprzez różny sposób pokazania ich – mówi Andrzej Bauer. Jak dodaje, pomysły nowoczesne będą się przeplatały z pomysłami „piosenkowymi” z nowoczesnym brzmieniem. – Ukażemy Moniuszkę w różnym stylach, będzie też improwizacja, mocno przesterowana wiolonczela, dużo brzmień, a także wizualizacja komputerowa Macieja Walczaka. Równolegle będziemy nagrywać ten projekt w radio, a płyta pojawi się w listopadzie – dodał na konferencji prasowej. W ramach festiwalu realizowany będzie też specjalny program edukacyjno-artystyczny dla dzieci – Dziecięce Ogrody Muzyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *